Van'da 1023 gündür süren eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı

Van'da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı Valilik tarafından 15 gün daha uzatıldı.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Van Valiliği, ildeki tüm eylem ve etkinlikleri kapsayan yasağı bir kez daha 15 gün süreyle uazattı. Bu kararla 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı bir kez daha uzatılmış oldu.

Yasağın 1023 gündür sürdüğü Van’da Valilik tarafından şu açıklama yapıldı:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla 11/09/2019 tarihinden geçerli 25/09/2019 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile Van İli coğrafi sınırları içerisinde, açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır.”

Yine Van Barosu, 21 Kasım 2016 tarihinden itibaren sürdürülen eylem ve etkinlik yasağı kararının iptali için 9 kez Van İdare Mahkemesine başvuru yapmıştı. (VAN/AA)