İstismar mağdurları için özel ifade odası

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan yargı paketinde cinsel istismar mağduru kadın ve çocukların ifadelerinin sanık veya şüphelinin olmadığı adli görüşme odalarında alınmasına yönelik düzenleme yer alacak. Hastanelerde kurulacak Çocuk İzlem Merkezleri'nde de ifade alma işlemi yapılabilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan yargı paketinde, cinsel istismar mağduru kadın ve çocukların soruşturma, kovuşturma aşamalarında ifadelerinin alınmasına yönelik düzenlemeler de yer alacak.

Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde hazırlanan ilk yargı paketi, ekim ayında TBMM'nin açılmasıyla yasalaşacak. Pakette yer alan düzenlemeyle, Cumhuriyet savcısı veya hakim tarafından ifade ve beyanın özel ortamda alınması gerektiği, mağdurun şüpheli veya sanıkla yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen durumlarda Adalet Bakanlığınca kurulan adli görüşme odalarının kullanılması uygulaması yasal zorunluluk haline getirilecek.

İFADELER VİDEOYA ALINACAK

Türk Ceza Kanunu'nun 102. maddesinde düzenlenen cinsel saldırı ile 103. maddesindeki çocukların cinsel istismarı suçlarında, mağdurların ifadeleri ve beyanları adli görüşme odalarında alınacak. İfade alma süreci uzmanlar aracılığıyla gerçekleştirilecek. İfade işlemi sırasında görüntü kaydı alınacak. Alınan görüntüler, dava dosyasında saklanacak. Böylece, yeniden ifade alınmasına gerek kalmayacak. Bu görüntüleri hukuka aykırı şekilde paylaşanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Hastanelerde de Çocuk İzlem Merkezleri kurulacak. Bu merkezlerde adli görüşme odalarında olduğu gibi ifade alma süreci yürütülebilecek. Yapılacak düzenlemelerle, suç mağdurlarının hakları güçlendirilecek, kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdurun yargılama sırasında örselenmesinin önüne geçilecek.

HAKİM VE SAVCILAR İFADELERİ GÖRÜNTÜLÜ TAKİP EDECEK

Adli görüşme odaları, görüşme, gözlem ve bekleme olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Görüşmelerde, hakim ve savcılar mağdurların ifadelerini, gözlem odasına aktarılan görüntülerden takip ediyor. Hakim ve savcılar, mağdurlara sorularını uzmanlar aracılığıyla iletiyor, uzmanlar da bu soruları mağdurlara aktarıyor. Adli görüşme odalarıyla mağdurların sanıkla aynı ortamda bulunmadan ifade vermesi sağlanıyor. (ANKARA/AA)