Dink ailesi Yargıtay'a itirazda bulundu

Hrant Dink ailesinin avukatı, suikast davasındna geçen hafta dokuz sanık için ‘örgüt üyeliğinden’ verilen ek ceza kararı sonrası Yargıtay'a itiraz başvurusunda bulundu. İtirazda, ‘silahlı suç örgütü üyeliğinden’ değil, ‘silahlı terör örgütü üyeliği ve yöneticiliğinden’ hüküm verilmesi gerektiği anlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hrant Dink davası’nda geçen hafta dokuz sanık için ‘örgüt üyeliğinden’ verilen ek ceza kararı sonrası, Dink ailesi Yargıtay'a başvurdu. İtirazda, ‘silahlı suç örgütü üyeliğinden’ değil, ‘silahlı terör örgütü üyeliği ve yöneticiliğinden’ hüküm verilmesi gerektiği savunuldu.

Mahkeme, sanıklar hakkında “Silahlı suç örgütüne üye olmak” ve “Öldürmeye yardım etmek” suçlarından ceza vermişti. Agos Gazetesi’nden Uygar Gültekin’in haberine göre Dink ailesi avukatları, mahkeme kararını temyiz ederek dosyayı Yargıtay'a taşıdı. Ailenin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, cinayete giden süreçte yaşananlar ile cinayet arasında doğrudan bağ bulunmasına rağmen sürecin etkin süreçte soruşturulmadığına dikkat çekti. Bakırcıoğlu şunları söyledi:

'BÜTÜNLÜKLÜ YARGILAMA YAPILAMAZ'

"Cinayeti işleyen yapının bağlantıları tam anlamı ile açığa çıkarılmadı. Dink cinayetine iştirak eden devlet görevlilerinin bir kısmı hakkında delilere rağmen iddianame düzenlenmedi. Bu nedenlerdir ki İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanan davada bütünlüklü bir yargılama yapılmamıştır ve İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edilecek olan davada da bu eksiklikler varlıklarını sürdürecek olur ise bütünlüklü bir yargılama yapılamayacaktır. Anayasa Mahkemesi’ne, etkin soruşturma yapılmadığı gerekçesi ile 27 Mayıs 2016 tarihinde yapmış olduğumuz başvuruda ihlal kararı oluşturulur, İstanbul Savcılığı tarafından etkin soruşturma yapılır, örgütün üst yapılanması ve bağlantılarına ulaşılır, delillerin varlığına rağmen haklarında iddianame düzenlenmeyen devlet görevlileri hakkında iddianame düzenlenir ise bütünlüklü bir yargılama yapılması mümkün hale gelir."

'SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ TESPİTİ YAPILMALI'

Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de aralarında olduğu dokuz kişi hakkında İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 17 Temmuz 2019 ‘da karar oluşturduğunu hatırlatan Hakan Bakırcıoğlu, şöyle konuştu: "Dink cinayetini işleyen örgütün anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs ettiği ve bu dokuz sanığın silahlı terör örgütü üyesi veya yöneticisi olduğu tespiti yapılmalı, hüküm de bu şekilde kurulmalıydı. Mahkeme tarafından örgütün, anayasal düzene karşı suç işlediğine ve örgütün silahlı bir terör örgütü olduğuna yönelik tespit ve değerlendirme yapılmamış olması, örgütün ‘suç örgütü’ olarak tanımlanmış olması hatalıdır.”

DAVANIN GEÇMİŞİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de gazetenin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Cinayetin hemen ardından, tetikçi Ogün Samast’ın yanı sıra Yasin Hayal, Erhan Tuncel tutuklandı. 18 kişi hakkında dava açıldı. Dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) 17 Ocak 2012’de verdiği kararda, cinayetin örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmediğine karar vermişti. Yasin Hayal'e kasten öldürmeye azmettirme, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’e 'insan öldürmeye yardım etme' yönünden cezalar vermişti. Erhan Tuncel, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Osman Hayal ve diğerleri hakkında ise beraat kararı verildi.

Ogün Samast, yaşı 18'den küçük olduğu için Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış, yargılamanın sonunda Hrant Dink'i öldürmekten 22 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Mahkemenin ‘örgüt yoktur' kararı Yargıtay'a taşınmış ve yerel mahkemenin kararı bozulmuştu. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi 13 Mayıs 2013'te Yasin Hayal hakkında 'insan öldürmek'ten verilen müebbet hapis cezasını, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender hakkında da 'cinayete yardım'dan verilen 12,5 yıl cezayı onadı. Yargıtay aynı kararında Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz ve Erhan Tuncel’in cinayete yardım ettiklerini belirterek buradan hüküm kurulması gerektiğini söyledi. Kararda, beraat kararının hatalı olduğu cinayetin örgüt faaliyeti çerçevesinde işlendiği ifade edildi. Ogün Samast hakkında verilen karar da Yargıtay'ın bir başka dairesi tarafından onaylandı.

EK CEZALAR

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında Dink cinayetine ilişkin, 'silahlı suç örgütüne üye olmak' ve 'öldürmeye yardım etmek' suçlarından ceza verdi. Yasin Hayal, “silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Hayal, daha önce müebbet hapis cezası da almıştı. Erhan Tuncel ise “silahlı suç örgütüne üye olmak” suçundan 2 yıl 6 ay, “öldürmeye yardım etmek” suçundan ise 18 yıl hapis cezası aldı. Zeynel Abidin Yavuz, “öldürmeye yardım etmek” suçundan 12 yıl 6 ay, “silahlı suç örgütüne üye olmak” suçundan ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası aldı. Daha önce hakkında kesinleşmiş 22 yıl 10 aylık hapis cezası olan Ogün Samast da “silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan ilave olarak 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Ersin Yolcu, silahlı örgüt üyesi olmak suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı. Tuncay Uzundal ve Ahmet İskender ise “öldürmeye yardım etmek” suçundan 15 yıl, “örgüte üye olmak” suçundan ise 1 yıl 10 ay hapis cezası aldı. (Kaynak: Agos)