Hantaş'ı öldürmekten tutuklu polis tahliye edildi

Diyarbakır merkez Yenişehir Sümerpark’ta 14 Nisan’da öldürülen 20 yaşındaki Recep Hantaş için başlatılan soruşturma kapsamında “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçuyla tutuklanan polis memuru K.B.’nin serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Şüpheli polis 40 gün tutuklu kaldı.
20 yaşındaki Recep Hantaş, Sümerpark'ta otururken polisin açtığı ateşle hayatını kaybetmişti.

DUVAR – Diyarbakır’da parkta vurularak öldürülen Recep Hantaş’la ilgili soruşturmada tutuklanan polis memurunun tahliye edildiği ortaya çıktı. 20 yaşındaki Hantaş, Sümerpark’ta 14 Nisan’da öldürülmüştü. Polis memuru K.B. ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçuyla 40 gün önce tutuklanmıştı.
Şüphelinin avukatı Mustafa Demir, Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından 14 Nisan’da kuvvetli suç şüphesiyle K.B.’nin tutuklanmasına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği, 24 Mayıs’ta K.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. K.B., karar üzerine 40 günlük tutukluluğun ardından tahliye edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, dosyayı inceleyen hakimin,  kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin varlığına işaret etmesine rağmen tahliye kararı vermesi dikkat çekti. Hakim, tahliye kararını şu gerekçelerle açıkladı: “Dosya kapsamı dikkate alındığında şüpheli hakkında CMK 100/1 maddesinde belirtilen kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren somut deliller var ise de; şüphelinin 14.04.2019 tarihinde tutuklandığı, mevcut delil durumu, delillerin toplanmış oluşu, tutukluluk halinin tedbir mahiyetinde oluşu ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda, tutukluluk halinin devamının ölçülü ve orantılı olmayacağı anlaşılmakla, Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin 14.04.2019 tarih ve 2019/216 sayılı kararının kaldırılarak şüpheli hakkında tahliye kararı verilmesi gerektiği görülmekle aşağıdaki şekilde karar verilmiştir. Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin sorgu sayılı tutuklama kararı ile tutuklanan, tutukluluk halinin kaldırılarak tahliyesine, şüpheli hakkında soruşturma tamamlanıncaya kadar CMK 109/3-b maddesi gereğince adresine en yakın karakola her hafta Pazartesi ve Cuma günleri giderek imza atmak suretiyle adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi.”

YANINDAKİ ARKADAŞI ANLATMIŞTI

Recep Hantaş’ın olay anında yanında bulunan ve polislerce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan R.Y., Recep ile otururken herhangi bir ikaz yapılmadan polislerin ateş açtığını anlatmıştı. Diyarbakır Valiliği ise Hantaş’ın “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğunu ileri sürmüştü. Hazırlanan otopsi raporunda Hantaş’ın başından vurularak öldürüldüğü ifade edilmişti. Hantaş’ın vücuduna iki ateşli silah mermisi girişi, bir çıkışının bulunduğu tespitinin yer aldığı otopsi raporunda, ensesinin sağ tarafından giren ateşli silah mermisinin sağ göz ve burun kısmından çıktığı kaydedilmişti. (HABER MERKEZİ)