Siverek'teki aile katliamına dört tutuklama kararı

Siverek'te 15 Haziran günü altı kişinin öldürülmesiyle ilgili yeni görüntü ve iddialar ortaya çıktı. İzol aşireti mensupları arasındaki 'arazi kavgası' olarak bilinen katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları olayın görüntülerini paylaştı ve eski AK Partili milletvekili Zülfikar İzol'un kardeşlerini suçladı. Dört kişi hakkında tutuklama kararı verildi. Jandarmanın olaydan önce, öldürülenlerin evinde silah araması yaptığı da iddia edildi.
Siverek'teki olayla ilgili görüntüler ortaya çıktı.

DUVAR – Urfa’nın Siverek ilçesinde 15 Haziran günü altı kişinin öldürüldüğü ve İzol aşireti mensupları arasındaki ‘arazi kavgası’ olarak bilinen katliamla ilgili çarpıcı iddialar ve görüntüler ortaya çıktı. Yaşamını yitirenlerin yakınları, eski milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşlerini sorumlu tuttu. Olayla ilgili dört kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, dördü kendi ailesinden, altı kişinin hayatını kaybettiği, beş kişinin yaralandığı olayı cep telefonuyla gözyaşları içerisinde çeken Yekbun İzol, görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Katliamın sorumlusu olarak ise eski AK Parti Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol gösterildi. Yekbun İzol, olay günü dört araba, bir traktör ve 10’dan fazla kişiyle evlerinin önüne gelen bu kişilerin annesi, babası, amcasının eşi ve amcasının oğlunu katlettiğini, iki kuzeninin de yaralı olduğunu belirtiyor.

2003’TEKİ CİNAYETLE BAŞLADI

Yekbun İzol, anlaşmazlığın 2003 yılında amcası Mehmet Ali İzol’un kendi düğününde ‘toprak davası’ için öldürülmesiyle başladığını iddia etti. Yekbun İzol şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yapanlar kurban olarak babamı ve iki amcamı seçti, onlar öldürdü dediler. Babam ve iki amcam olay günü orada yoktu ancak deliller ortadan kaldırıldı. Olayın yaşandığı gece biz babamla beraber dedemin yasındaydık, annemin babasının yasında başka bir köydeydik. İki amcam da amcamın oğlunu doktora götürmek için Mersin’e gitmişti. Otobüste amcamların cüzdanları çalınmıştı, karakol kayıtları mevcuttu, hastaneye gittiklerine dair kayıtlar mevcuttu ama bütün deliller ortadan kaldırıldı, yok edildi. Bunu yapan da öz amca oğullarıydı! Zülfikar İzol, eski Şanlıurfa AKP milletvekili, o dönem elinde olan tüm gücünü, yetkisini kullanarak tüm delilleri ortadan kaldırdı.”

JANDARMAYI DA SUÇLADI

Zülfikar İzol’un babasını ‘Sen tüm tapularını benim üstüme ver, suçsuz olduğunuz ortaya çıkınca ben tüm tapularını sana geri vereceğim’ diyerek inandırdığını öne süren Yekbun İzol, davaya bakması için tuttukları avukatın da mahkemede savunma yapmadığını, sürekli kendi aleyhlerine hareket ettiğini söyledi.

Yekbun İzol, 17 yıl boyunca annesi, diğer iki amcasının eşi ve çocuklarıyla yalnız kaldıklarını, kendi köylerinde birlikte yaşadıkları akrabaları tarafından sürekli tehdit, taciz ve zorbalıkla korkutulmaya, kendi topraklarından, evlerinden sürülmeye çalıştıklarını anlattı. Tehdit edildiklerinde çağırdıkları jandarmanın da onları koruduğunu söyleyen İzol, “Jandarmayı çağırdığımızda jandarma ilk olarak onların evine gider, olayı kendi içlerinde hallederlerdi. Yanımızda hiç kimse yoktu devlet adına, adalet adına hiçbir şey yoktu” dedi.

‘ÖLÜMLERİ İZLEYİP KAYDETMEK ZORUNDA KALDIK’

Olaydan bir gün önce jandarmanın evlerine geldiğini, esas niyetin ise etrafa bakmak, kimler var kimler yok öğrenmek olduğunu söyleyen İzol, sonraki gün yaşanan katliam için de “Bunca insanı savunmasızken katletmek hiçbir yerde yazmaz. Bu soykırımdır” dedi. Yekbun İzol şöyle devam etti: “Ama o kadar kolay olmayacak bunun üstünü örtbas etmek. Her şey bizim gözlerimizin önünde yaşandı ve biz bunu kaydettik. Hepsi kayıt altına alındı. Biz dört kişi, hepsini kendi ellerimizde telefonla kameraya aldık. Gözlerimizin önünde ölümlerini izleyip kaydetmek zorunda kaldık. Bu çok büyük bir acı. Ben herkes bunu bilsin, duysun istiyorum. Bunu tüm Türkiye bilmeli. Bunların nasıl insanlar olduğunu, nasıl bir ölüm planı hazırladıklarını bilmeli. Bize yardım edin, sesimizi duyun. Biz altı kardeş annesiz babasız bırakıldık. En küçüğümüz henüz 9 yaşında. Adalet istiyoruz. Bu ülkede hak hukuk adına bir örnek olsun bu cinayetlerin ortaya çıkarılması. Bizim hakkımız olan yani…”

Mezopotamja Ajansı’na konuşan bir mahalleli, katliamdan önce mağdur olan evin jandarma tarafından basıldığı ve silah araması yapıldığını, jandarma köyden ayrıldıktan hemen sonra ise Zülfikar İzol’un kardeşi Cihan İzol’un bir grupla birlikte silahlı baskın düzenlediğini iddia etti.

#SİVEREKTEKİKATLİAMASESVER ETİKETİ İLK SIRADA

Katliama dair videonun paylaşılmasıyla #SiverekteKatliamVar etiketi Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti. HDP Milletvekili Murat Çepni, Twitter hesabından “Siverek’te bir aile silahla, taşlarla vahşice katlediliyor. Arazi kavgası değil katliam. Katiller nerede” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise “Görüntülere yansıyan bu katliama yönelik olarak kime uzanırsa uzansın çekinmeden etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir. 21. yüzyılda hepimizin kanını donduran bu vahşete karşı kimse sessiz kalamaz. Takipçisi olacağız” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

NE OLMUŞTU?

Siverek’e bağlı Çeltik Mahallesi’nde akraba iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığı iddia edilen olayda 42 yaşındaki Zozan İzol, 24 yaşındaki Mustafa Serdar, 42 yaşındaki Meral İzol ve 49 yaşındaki Hakkı İzol yaşamını yitirdi. Rıdvan Buluş, Serdar Delen ise kavgayla ilgileri olmadıkları halde olay sonrası bölgeyi terk edenlerin otomobilinin çarpması sonucu öldü. Olayda Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol ise çeşitli yerlerinden yaralandı. (HABER MERKEZİ)