'Hatay Meclisi' binası kamulaştırıldı

Geçmişte 'Hatay Devlet Meclisi' olarak kullanılan Antakya'daki bina kamulaştırıldı. Tarihi bina bir dönem yetişkin filmlerinin gösterime sunulduğu sinema daha sonra ise künefe salonu olarak kullanılmıştı.
Antakya ilçesindeki bina 30 milyon liraya kamulaştırıldı. Fotoğraf: AA

DUVAR – Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasından öne ‘Hatay Devlet Meclisi’ olarak kullanılan tarihi bina kamulaştırıldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, mülk sahipleriyle valilik binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, tarihi yapının en başından bu yana özel mülkiyete ait olduğunu hatırlattı. Önceki yıllarda kamulaştırma işlemleri için girişimde bulunulduğunu fakat sonuca ulaşılamadığını anlatan Doğan, şunları söyledi:

“Hükümetimizle ve Hatay milletvekillerimizle oturup istişare ettik. Hatta kaynaklarımızı da zorlayarak, yeni imkanlar oluşturarak, mülk sahipleri ile anlaşarak burayı devraldık. Kamulaştırma işlemi tamamlandı. 30 milyon TL karşılığındaki bedeli mülk sahiplerinin hesaplarına aktardık. Bugün itibariyle tapusunu aldık. Bina içerisine kültür sanat merkezi, gastronomi evi ve halkın kolayca girip çıkacağı mekanlar yapılacak. Hataylılara hayırlı olsun.”
Binanın sahipleri Rasim Adalı ve İnayet Adalı, kamulaştırmanın kendilerini de mutlu ettiğini ifade etti.

MİMAR LEON BENJU YAPTI

1938 yılında bağımsızlığını ilan eden Hatay Devleti, meclis olarak Antakya Köprübaşı mevkisindeki Mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binayı kullanmış, 1939 yılında Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılışı kararı da bu binada alınmıştı. Söz konusu bina Hatay’da bir dönem yetişkin filmlerinin gösterime sunulduğu sinema daha sonra ise künefe salonu ve kültür merkezi olarak kullanılmıştı. (HATAY/AA)