İkiz bebekleriyle cezaevinde tutulan Karaoğlan için çağrı: Endişe duyuyoruz

Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 7 aylık prematüre ikiz bebekleriyle tutulan Filiz Karaoğlan özelinde anneleriyle hapishanede tutulan 0-6 yaş arası tüm çocuklar ve anneleri için 28 sivil toplum örgütü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bebeklerin sağlık durumu için endişe duyulduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Prematüre olarak dünyaya gelen ve şu an 7 aylık olan ikiz bebekler ile yeni anne olan Karaoğlan'ın sağlıklarından endişe duyulduğunun belirtildiği açıklamada Adalet Bakanlığı’nın meslek elemanları, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek acilen çözüm üretmesi gerektiğine dikkat çekildi.

‘’Koğuşların kapasitelerinden fazla mahpus barındırması, koğuşta halı ya da yumuşak zemin olmaması, bebeklerin tüm zamanlarını annelerinin ranzasında geçirmeleri sonucunu getirmektedir. Ayrıca doğaya erişimleri de olanaksızdır. Çocuklarının hapishane şartlarıyla verdiği mücadele, anneleri Filiz Karaoğlan için mahkeme kararında verilen cezaya ek bir cezalandırma olarak görülmektedir’’ denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'EK GIDALAR BEBEKLERİN GELİŞİMİNE UYGUN DEĞİL'

Filiz Karaoğlan, ikiz bebekleri Nazlı Zilan ve Şiyar Faik ile birlikte Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmaktadır. Hapishane koşulları gözetildiğinde prematüre doğan ve şu an 7 aylık olan bebeklerin ve yeni anne olan Karaoğlan’ın sağlıklarından endişe duyulmaktadır. Filiz Karaoğlan’ın avukatının aktardığı bilgilere göre müvekkilinin hamileliğinde toplamda bir yıllık infaz erteleme kararı verilmişse de erteleme süresinin sone ermesine dayanarak cezanın infazına başlanmıştır. Bebekler için hapishane idaresinden sağlanan ek gıdalar hazır meyve suları ve bisküvi tarzındaki bebek mamalarıdır. Bu gıdaların bebeklerin gelişimlerine uygun olmadıkları, sindirim sistemlerine uygun taze besinlere ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bunun dışında iklim koşulları, koğuşlardaki ağır nem ve hapishanedeki ısıtma sistemlerinin ve temiz hava sahasının yetersizliği de kolay hastalanmalarına sebep olmaktadır. Koğuşların kapasitelerinden fazla mahpus barındırması, koğuşta halı ya da yumuşak zemin olmaması, bebeklerin tüm zamanlarını annelerinin ranzasında geçirmeleri sonucunu getirmektedir; ayrıca doğaya erişimleri de olanaksızdır. Çocuklarının hapishane şartlarıyla verdiği mücadele, anneleri Filiz Karaoğlan için mahkeme kararında verilen cezaya ek bir cezalandırma olarak görülmektedir. Öte yandan çocuklar da mahpus yaşamı sürmektedirler.

'DOĞAN ÇOCUKLARIN İLK YILLARI KOĞUŞ İÇİNDE ZOR ŞARTLARDA GEÇİYOR'

Türkiye hapishanelerinde anneleriyle birlikte tutulan 0-6 yaş arasındaki çocukların refahlarının sağlanması için herhangi bir destek programı olmadığı bilinmektedir. Kimi hapishanelerde açılmış olan kreşlerde ise kreş çağına gelmemiş çocuklar kabul edilmediğinden doğan çocukların ilk yılları koğuş içerisinde zor şartlarda geçmektedir. Mevzuattaki çeşitli düzenlemeler, çocuğun üstün yararı gözetilmeden sınırlı bir iyilik hali oluşturmaktadır. Bu halde çocukların tutulma şartları hiçbir şekilde iyileştirilmeden hapsetmeye yönelik tek taraflı bir tutum sergilenmektedir. Anneye ve çocuğa nitelikli ve gerekli hiçbir destek verilmeden hapsedilmeleri, insan haklarının ihlal edildiğini göstermektedir. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nın meslek elemanları, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çözüm üretmesi yaşanılan ihlalin son bulması ve sürekli bir çözüm haline getirilmesi için acil olarak gereklidir.

Metni imzalayan kurumlar:

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Ceza infaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Çanakkale Kadın Dayanışması, Çanakkale Kadın Platformu, Çocuklar İçin Daha İyi Bir Dünya Girişimi, Deli Dalgalar İnisiyatifi, Demir Leblebi Kadın Derneği, Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği, Erzincan Katre Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Yazarlar Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kaos GL, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Merkezi, Sosyal Dayanışma Ağı SODA, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar, Türk Tabipler Birliği Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yeni Demokrat Kadın, Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Van Barosu (DUVAR)