Dolandırıcı ortak iş teklif ederek 1,5 milyon lira topladı

Bursa'da 20 kişiyi dolandırdığı öne sürülen kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Mağdurlardan Tuncay Özen, "Bursa'da insanları dolandırarak aldığı para 1,5 milyon liradan fazla. En kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edilmesini diliyoruz" dedi.

DUVAR – Bursa’da, yirmi kişiyi dolandırdığı iddia edilen Murat T. isimli kişi kayıplara karıştı. 1,5 milyon lira topladığı öne sürülen kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ortak iş yapma vaadiyle Murat T.’ye para verenler, dolandırıldıkları iddiasıyla emniyete giderek şikayetçi oldu. Yıldırım İlçesi’nde meydana gelen olayda, kendisini Hakan Efe olarak tanıtan Murat T., mahallede kendisine küçük bir lokanta açtı. Çeşitli temaslarla Tuncay Özen ile tanışan Murat T., Özen’e ortaklık teklif etti. Teklifi kabul eden Tuncay Özen, Murat T. ile birlikte ortak işletme açtı. Dükkanın gelir, gider harcamalarıyla kendisi ilgilenen Murat T., Tuncay Özen’e ait olan şirket hattına mobil bankacılık uygulamalarını indirerek Özen’in hesaplarını kontrol etmeye başladı. Murat T.’nin aldığı paraları Tuncay Özen’in hesabı üzerinden şebeke oldukları iddia edilen iki kadına gönderdiği öne sürüldü.

‘DAHA ÖNCE DE DOLANDIRMIŞ’

Mağdurlardan Tuncay Özen, “Aranması olduğu için hesabı benim adıma açtırdığını ve kendisini deşifre etmemek için işlerini benim hesabım üzerinden yaptığını öğrendim. Bu kişi benim hesabım üzerinden başkalarına 150 bin lira gönderiyor. Benim bu kişi yüzünden 80 bin liram gitti. Zaten dolandırıcıymış, daha önce Adana, Mersin, Eskişehir’de dolandırıcılık yapmış ve aranması da varmış. Lokantada çalışan ve çevremizde bulunan 10 arkadaşı ortak etme ve iş kurma bahaneleriyle kandırarak paralar aldı. Bizim de bu arada birbirimizden hiç haberimiz olmadı. Biz arkadaşlarımla Bursa’da bu kişinin dolandırdığı 20 kişiye ulaştık. Bursa’da insanları dolandırarak aldığı para 1,5 milyon liradan fazla. En kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edilmesini diliyoruz” dedi.

Oğlunun düğünü için biriktirdiği parayı ‘ticaret yapacağız’ diyerek alan Murat T.’nin kayıplara karıştığını belirten Ayhan Yılmaz ise “180 bin lira dolandırıldık. 8 Haziran’da çocuğumun düğününü yapacaktım ancak dolandırıldık. Ben perişan oldum, çocuğumun hayalleri yıkıldı. Ticaret yapacağız diyerek beni kandırdı. İnternette tekstil işi yapıyordu, bana da ‘Biz buradan güzel paralar kazanırız, düğün yapacaksın en azından çocuğa daire alırız’ gibi söylemlerle  kandırıp bizi bu duruma düşürdü” diye konuştu. (BURSA/DHA)