Kardeşlerinin üşümemesi için kıyafet çalan çocuk hapse girebilir

Ceylanpınar’da, tişörtle gezen 5 yaşında dördüz kardeşleri için kıyafet çalan 11 yaşındaki N.U. hapse girmekle karşı karşıya. N.U.'nun babası H.U., "Ekonomik sorunlar yaşadım. Bu çocuklarıma da yansıdı" derken savunmayı üstlenen avukat, N.U.'nun 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası alabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan kimlik yaşı 15, ancak gerçekte 11 olduğu söylenilen N.U, yazlık tişörtlerle gezen 5 yaşındaki dördüz kardeşleri için bir mağazadan 4 parça kıyafetin ücretini ödemeden kaçtığı için hapis cezası alabilir. İş yeri sahibi şikayetini geri çekmezse yargılanacak olan çocuk, her biri 10’ar liralık 4 parça kıyafeti kardeşleri için almak zorunda kaldığını söyledi.

'EKONOMİK SORUNLAR ÇOCUKLARIMA YANSIDI'

İş yeri sahibinin şikayeti üzerine Ceylanpınar Adliyesi'ne götürülüp savcıya ifade veren çocuk, babasının işsiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Babam işsizdir. 16 Ocak tarihinde öğlen saatlerinde B.G. adlı mağazanın önünden geçerken param olmadığı için dükkandan 3-4 parça çocuk kıyafetlerinden kardeşlerime vermek amacıyla aldım. kıyafetleri alıp dükkandan çıktıktan sonra dükkan sahibi beni gördü. Beni yol boyunca kovaladı. Daha sonra pişman oldum, kıyafetleri sokağa bıraktım. Bu kıyafetleri evde bulunan küçük kardeşlerime götürmek amacıyla almıştım. Pişmanım.”

N.U, 5’inci sınıfta ve derslerinde başarılı bir öğrenci. Kardeşlerinin kış mevsiminde hâlâ yazlık kıyafetler giydiğini anlatan N.U, başına geleceklerini düşünemediğini dile getirdi.

Yoksul olduğunu söyleyen ve 10 çocuğa baktığını belirten baba H.U. ise, belediyede temizlik işçisiyken atıldığını anlattı. 7 yıldır çalıştığı belediyeden neden atıldığını bilmediğini dile getiren baba H.U, “Perişanım. Çocuğum için de çok üzgünüm. Ekonomik sorunlar yaşadım. Bu çocuklarıma da yansıdı” diye konuştu.

AVUKAT: 3 İLE 5 YIL ARASINDA HAPİS CEZASI ALABİLİR

H.U, yoksul bir aile olmalarına rağmen bugüne kadar hiçbir çocuğunun izinsiz bir başkasının malına karışmadığını, ancak 11 yaşındaki kızının duygusal olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“İşten çıkarıldım, rezillik içindeyim. Ben işten çıkarıldıktan sonra eşim ve büyük çocuklarım tarım işçisi olarak çapaya gidiyor. Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Günlük 20 ya da 40 lira kazanıyorlar."

Kimlikte 15 yaşında görünen N.U’nun Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) gereğince savunmasını üstlenen avukat, iş yeri sahibinin şikayetini geri çekmemesi durumunda çocuğun 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası alabileceğini söyledi. (Kaynak:MA)