Erzincan'da bir günde ikinci deprem

Erzincan'dan 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Akşam saatlerinde ise 3.8'lik bir deprem daha yaşandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erzincan'da 7.9 büyüklüğündeki depremin 79'uncu yıl dönümünde 4.1 ve 3.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Merkez üssü İliç ilçesi olan depremlerde, can kaybı ve hasar meydana gelmedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın (AFAD) merkez üssünü Erzincan'ın İliç ilçesi olarak saptadığı deprem, saat 17.36'da meydana geldi. Yerin 12,64 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, İliç'in yanı sıra çevre ilçeler ve kent merkezinde de hissedildi.

Kısa süreli paniğe neden olan depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise merkez üssünü İliç olarak saptığı depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

Akşam saatlerinde merkez üssü İliç olan ikinci bir depren daha yaşandı. Saat 21.01'de meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 3.8, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise 4.1 olarak açıkladı.

DEPREM TATBİKATI YAPILDI

Erzincan'da, 27 Aralık 1939 yılında 7.9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, 32 bin 969 kişi hayatını kaybetmişti. Depremin 79'uncu yıl dönümü nedeniyle bugün 20 kurum ve 300 kişilik personelin katılımıyla tatbikat yapıldı.

Tatbikat sırasında çevre güvenliğinin alınması, çöken binaların altında kalan vatandaşların bulunarak kurtarılması, binalarda çıkan yangınlara müdahale edilmesi, binalarda arama kurtarma köpeği ile arama yapılması ve deprem sonrası yaşanacak olumsuzluklara karşı geliştirilen senaryolar canlandırıldı. (ERZİNCAN/DHA)

Etiketler deprem erzincan İliç