Tokat Emniyet Müdürü: Vatandaş bize değil, dolandırıcıya inanıyor

Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, kentte yaşayanları dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyardı. Polisin para isteme yetkisi olmadığını belirten Topaloğlu, "Vatandaşa 'Sakın para yatırmayın' diyoruz. Bize değil telefondaki dolandırıcıya inanıp, para yatırmaya gidiyorlar'' diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tokat'ta, sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelen İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, dolandırıcılık olaylarına karşı uyarıda bulundu. Topaloğlu, ''Vatandaşa 'Sakın para yatırmayın' diyoruz. Bize değil telefondaki dolandırıcıya inanıp, para yatırmaya gidiyorlar'' dedi.

Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, kent merkezindeki STK temsilcileri, kurum müdürleri ve merkez mahalle muhtarları ile toplantı yaptı. Polisevi Şube Müdürlüğü lokalinde gerçekleştireln toplantıda Topaloğlu ve şube müdürleri, mahalle muhtarlarının istek, öneri ve şikayetlerini dinledi.

Muhtarları uyaran Topaloğlu, son dönemdeki dolandırıcılık yöntemlerine dikkat çekti. Hiçbir kolluk kuvvetinin vatandaştan para isteme hakkı olmadığını belirten Topaloğlu, şunları söyledi:

"Biz vatandaşa 'Sizi arayanlar polis değil' diyoruz, 'Sakın ha para yatırmayın' diyoruz; ama bize inanmıyorlar. Telefon eden şahsa güveniyor, para yatırıyorlar. Böyle bir şey yok. FETÖ, vesaire gibi bir sürü şey uyduruyorlar. Bir de sert konuşuyorlar, arkadan da telsiz fonu geliyor. Yani bizim insanımız da böyle hemen inanıyor. Polis kimseden para istemez. Polisin para isteme yetkisi yok."

Muhtarların mahallerinde yaşayanları uyarmasını isteyen Topaloğlu, "Yazık, adam emekli ikramiyesini almış götürüp yatırıyor. Kaç tanesini engelledik. Sizin bilmediğiniz, bizim müdahale ettiğimiz kaç tane oldu. Bankalardan uyarı geliyor, 'Para akışı başlıyor' diye. Hemen harekete geçiyoruz. Gidiyoruz, buluyoruz şahsı, 'Sakın yatırma' diyoruz. Böyle kaç tanesinin yatırmasını engelledik" diye konuştu. (TOKAT/DHA)