Tecavüz eden kayınpederini öldüren kadına beraat bozuldu

Kendisine cinsel şiddet uyguladığını iddia ettiği kayınpederini silahla vuran Esma Yeşilbaş'ın davasında, yerel mahkemenin meşru müdafaa kapsamında verdiği beraat kararı kaldırıldı. Yeşilbaş 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nde, Beykoz'da tacizine uğradığını iddia ettiği kayınpederini silahla vuran Esma Yeşilbaş'ın davası görüldü. Yerel mahkemenin meşru müdafaa kapsamında verdiği beraat kararı kaldırılarak, Yeşilbaş 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savunması alınan Yeşilbaş, suç kastının olmadığını belirterek, "Meşru müdafaa kapsamında hareket ettim. İlk derece mahkemesinin kararı doğrudur. İstinaf talebinin reddini talep ederim" dedi.

Duruşmada daha sonra Cumhuriyet Savcısı Ali Parlar, esas hakkındaki mütalaasını şu şekilde açıkladı: Mütalaada, her ne kadar ilk derece mahkemesince sanık Yeşilbaş'ın üzerine atılı suçu meşru savunma ve zorunluluk koşullarına göre işlediği belirtilerek beraatine karar verilmişse de meşru savunma halinin kabulü için öngörülen saldırı ve savunma eş zamanlı olması koşulu bu somut olayda gerçekleşmemiştir.

'OLAYDA MEŞRU MÜDAFAA ŞARTLARI MEVCUT'

Yeşilbaş'ın avukatı Aydın Mollaoğlu, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının onanmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Olayda ölen Ahmet Yeşilbaş, çevresindeki ve karşılaştığı kadınlara karşı cinsel yönden rahatsızlık vermeyi yoğun şekilde yapmaktadır. Nitekim sanığa karşı da devamlı suretle onun hayatını çekilmez bir hal alacak şekilde saldırıda bulunmuştur. Sanık belirli bir süre direndiyse de maktulün devam eden cinsel taciz ve saldırıları çekilmez bir hal aldığından ve başkaca kurtuluş umudu kalmadığından eylemi gerçekleştirmiştir. Sanık zayıf ve korunaksız bir durumdadır. Maktulün devam eden saldırılarının önüne geçmek için eylemini gerçekleştirmiştir. Daha önce sabıkası olmayan bir eş, bir anne var karşımızda. Maktul daha 11 aylık bir çocuğu olan anneye saldırmıştır. Olayda meşru müdafaa şartları mevcuttur."

Son sözü sorulan Esma Yeşilbaş ise "Defalarca tecavüze uğradığım için yapmak zorundaydım. Başka çarem kalmamıştı" dedi.

Davayı karara bağlayan ceza dairesi, İstanbul Anadolu 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce sanık Esma Yeşilbaş hakkında verilen beraat hükmünün kaldırılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

35 yaşındaki Esma Yeşilbaş, 6 Şubat'ta kendisini taciz ettiği iddiasıyla kayınpederi 69 yaşındaki Ahmet Yeşilbaş'ı silahla ateş ederek yaralamış, Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ahmet Yeşilbaş olaydan 3 gün sonra ölmüştü.

Esma Yeşilbaş'ın "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. Mahkeme, 12 Nisan'da açıkladığı kararında sanığın eyleminin meşru savunma kapsamında kaldığı gerekçesiyle oy çokluğuyla beraatine karar vermişti. Bu karara, duruşma savcısı itiraz etmiş ve yargılamanın yeniden yapılması için duruşma günü vermişti.