İHD: Kayıp yakınlarının yanında olacağız

Valilik oturma eylemini yasaklandı: Hakikatin üstünün örtülmesine müsaade etmeyeceğiz.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından gerçekleştirilen oturma eylemlerinin Valilik tarafından yasaklanmasına ilişkin, İHD Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı düzenlendi. İHD Diyarbakır, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması, İHD Diyarbakır Şube yöneticisi ve kayıp komisyonu üyesi Av. Hasan Yalçın tarafından okundu. Açıklamada valiliğin “kamu güvenliği” gerekçesiyle kayıp yakınlarının 499’uncu defa gerçekleştirmek istediği eylemin yasaklanması “keyfi” olarak nitelendirildi.

“Türkiye’de gözaltında zorla kaybedilme neticesinde kayıp ailelerinin yakınlarının akıbetini öğrenme ve failleri cezalandırma mücadelesi, coğrafyamızın bitmez tükenmez hakikat ve adalet mücadelesidir” diyen Yalçın, Kayıp Yakınları ve İnsan Hakları Savunucuları olarak önemle belirtmeliyiz ki; yıllardan beri Galatasaray Meydanı ile Koşuyolu Meydanında oturma eylemi düzenlemek, biz İnsan Hakları Savunucularının asla tercihi olmamıştır. Çünkü Kayıp Yakınları ve İnsan Hakları Savunucularını o meydana taşıyan şey devletin, kayıpların bulunması ve faillerin cezalandırılmasına ilişkin Cezasızlık Politikasındaki ısrarı olmuştur” ifadelerini kullandı.

'HAKİKATİN ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!'

31 Ocak 2009 tarihinden itibaren her hafta cumartesi günü Diyarbakır Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde Kayıp Yakınları ile birlikte düzenlenen “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” adlı oturma etkinliğinin 499. Haftasında, Diyarbakır Valiliğinin kararıyla “kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek süresiz bir şekilde yasaklandığını hatırlatan Yalçın, Diyarbakır Valiliğinin almış olduğu ilgili kararın keyfi olduğunu söyledi. Yalçın, bu güne kadar düzenlenen etkinliklerin kamu güvenliğini tehdit edecek bir problem yaşanmadığını söyledi.

Yalçın, “Yüzleşme, adalet ve hakikat talebine devletin bu tür anti-demokratik ve keyfi yasaklarla karşılık vermesi,  kayıp yakınlarının beklentisi olan zorla kaybetmeleri mutlak olarak yasaklamayı öngören “BM Zorla Kayıp Edilmeye Karşı Herkesin Korunmasına Dair Sözleşme”sine devletin imza atmamasındaki tutumunu da ortaya koymaktadır. Devlet ve mevcut siyasal iktidar sözleşmeyi imzalamamakta ısrar içinde olup aslında bu yaklaşımıyla yeni kaybedilme vakalarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta ve geçmiş tarihlerde gerçekleşen kaybedilme olaylarının aydınlatılmasına yönelik de bir irade ortaya koymak istemeyişini açık bir şekilde göstermektedir”dedi.

“Kayıp yakınlarının oturma eylemini yasaklayarak hakikatin üstünün örtülmesine müsaade etmeyeceğiz” diyen Hasan Yalçın, şunları söyledi: “Hakikat ve Adalet mücadelemizi her yerde dile getirmeye, kayıp yakınlarının mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz. Faillerin cezasızlık politikası ile aklanmaması için haklı mücadelemizi bundan sonra daha güçlü vermeye çalışacağız. Yine devlet ve siyasal iktidara açık çağrımızdır ki; kayıp yakınlarının önüne konulan tüm yasaklamaların kaldırılıp annelerin taleplerinin karşılanması gerekmektedir. Kayıp yakınlarının mücadelesinin engellenmesi için harcanan çabanın, kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için sergilenmesini talep ediyoruz. (DUVAR)