Van Gölü kıyısına vuran martı ölüleri toplandı

Van gölü kıyısında ölen martılar belediye ekipleri tarafından toplandı. Martı ölümlerinin inci kefallerinin göç etmesi nedeniyle yaşandığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Van Gölü kıyısındaki Çarpanak ve Adır adalarında ölerek kıyıya vuran martı ölülerini topladı.

Van Gölü'ndeki Adır ve Çarpanak adalarında bulunan doğal yaşam alanlarında binlerce martı öldü. İnci kefallerinin üremek için tatlı sulara göç etmesi nedeniyle martıların öldüğü belirtildi. Kıyıya vuran martı ölüleri toplanarak çöp poşetlerine koydu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, martı ölülerini toplayan Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti. Prof. Dr. Aslan, "Martı ölümleri en çok Adır ve Çarpanak adalarında oluyor. Bu üreme sezonunda martıların sayıları ve yoğunlukları artmakta ve buna bağlı normal ölümler yaşanmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı da ölen martıların herhangi bir görüntü kirliliğine sebebiyet vermemeleri için temizlik çalışması yürütmektedir" diye konuştu.(VAN/DHA)

Etiketler Van Van Gölü Martı