Rize'de heyelan: 1 ev çöktü, 22 ev boşaltıldı

Karadeniz'deki yağışlar sürüyor. Rize'de 30 kadar köy ve mahalle yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

DUVAR Rize’de yağışlar, sel ve heyelanlara neden oldu. Pazar ilçesinin Irmak Köyü’nde 1 ev kısmen çökerken 22 ev heyelan riski nedeniyle tedbir amacıyla boşaltıldı. Bazı evlerin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İl genelinde 30 kadar köy ve mahalle yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı, mahsur kalanlar ekipler tarafından kurtarıldı.

Rize’de, şiddetli yağışla birlikte Ardeşen-Çamlıhemşin karayolu, Akkaya Köyü mevkiinde meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri, yolu sabah saatlerinde tek şeritten kontrollü ulaşıma açtı, bölgede temizleme çalışması başlattı. Ardeşen ilçesi Serindere Köyü’nde heyelan sonucu bazı evlerin zemin ve bodrum katları su altında kaldı, köyde 2 ev, heyelan riskine karşı tedbir amacıyla boşaltıldı.

GECE BOYUNCA YARDIM İSTEDİLER

Riskli bölgelerde mahsur kalanlar gece boyunca jandarma, AFAD ve AKUT ekiplerinden yardım istedi. Pazar ilçesi Irmak Köyü’nde heyelanda mahsur kalan 2 kişi, 2 saat sonra kendi imkanları ile kurtuldu. Ardeşen ilçesinde mahsur kalanlar da AKUT ekiplerinin yardımıyla kurtarılarak güvenli bölgeye tahliye edildi. Evinde rahatsızlanan ve mahsur kalan bir kadın da AKUT ekipleri tarafından sedye ile alınarak ambulansa taşındı.

‘UCUZ ATLATTIK’

Irmak Köyü’nde heyelan riski taşıyan ve zemin ve bodrum katları balçıkla kaplanan 20 ev, tedbir amacıyla boşaltıldı. Köyde kısmen toprak altında kalan 6 evde hasar oluştu. Cami lojmanında kalan imam Tayyip Sırtlı, şiddetli yağmur başladığı sırada evin çevresinde kaymalar yaşandığını belirterek, “Çok tedirgin olduk. Hemen eşim ve 2 çocuğumla evi apar topar terk ettik. Bir süre sonra evin bir bölümü çöktü. Komşumuz geldi, bizi alıp aracıyla götürdü. Sabah eve geldiğimizde oturma salonu ve mutfak bölümünün çöktüğünü gördük. Eşyalarımız dere yatağındaydı. Önemli olan cana bir şey gelmemesi. Çok şükür ucuz atlattık” dedi.

VALİ: HASARLAR VAR

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, gece boyu etkili olan şiddetli yağışların 4 ilçede sel ve heyelanlara neden olduğunu belirterek bazı köy ve mahalle yollarının hasar gördüğünü, kapalı karayolunun da ulaşıma açıldığını söyledi. Mahsur kalanların gece ekipler tarafından kurtarıldığını ifade eden Vali Bektaş, bölgede hasar tespit çalışmalarının başladığını söyledi. Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Handağı Köyü’nde, şiddetli yağışlar sonucu heyelanlar meydana geldi. Heyelan nedeniyle bazı çay bahçelerinde hasar oluştu. Bazı yollarda çökme meydana gelirken, kamyonet, ters dönerek, toprağa saplandı. Çöken yollar nedeniyle Handağı Köyü’nün yolu ulaşıma kapandı. (RİZE/DHA)