Sirkeci’de PTT binasının restorasyonunda iş cinayeti

23 yaşındaki restoratör Dilek Dayar iş kazasında hayatını kaybetti. Tarihi Sirkeci PTT Merkez binasında çalışan Dayar'ın, iskeledeki ihmalden dolayı hayatını kaybettiği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Fatih’te bulunan tarihi Sirkeci PTT Merkez binasında yapılan restorasyonda şiddetli yağmura rağmen durdurulmayan çalışma sırasında iskeleden düşen 23 yaşındaki restoratör Dilek Dayar hayatını kaybetti.

Sirkeci’de bulunan tarihi PTT Merkez binasının restorasyonu sırasında 20 metrelik yükseklikteki iskeleden düşen 23 yaşındaki Dilek Dayar hayatını kaybetti. İskelenin hatalı kurulumundan ve ihmal yüzünden gerçekleştiği belirtilen ölümde restorasyonu Adım Restorasyon yaparken iskeleyi de Karacan İnşaat kurdu. 26 Temmuz Perşembe günü saat 10:30’da yaşanan olay öncesi işçiler havanın rüzgarlı olduğunu belirtmesine rağmen çalışılmasının istendiği iddia edildi. Yağmurun yağmasıyla içeri geçmeye çalışan işçilerden olan Dilek Dayar güvenlik halatının kısa olmasından dolayı halatı iskele üzerinden çıkardı.

İskeleden bina içine geçmeye çalışan Dayar iki iskele arasındaki boşluktan beton zemine düşerek ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Dilek Dayar yaşamını yitirdi. Olayla ilgili bir kişi tutuklanırken Dilek Dayar için sosyal medya üzerinden bu cinayetin üzerinin kapanmaması için de çağrı yapıldı.

'KADER' OLARAK GÖRMEKTEN VAZGEÇİN'

Çağrıda olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen medyada yer almaması eleştirilerek, "İş cinayetlerini ‘kader’ olarak görmekten vazgeçin artık! Bu olayın üzerinin kapanmasına izin vermeyelim. Lütfen kardeşimin sesi olalım” denildi. İş arkadaşları da olay hakkında bilgi vererek, "İskelenin güvenilirliğinden emin olmayan firma, iskele üzerine iskele kurduktan sonra dış iskeleye işçileri çıkarmıştır. İskelenin hatalı kurulumundan dolayı iki iskele arasında boşluk bırakılmış ve bu boşluktan Dilek Dayar aşağı düşmüştür. Şantiyede file koruması yoktur ve kısa halat kullanılmaktadır. Ne yapsak Dilek geri gelmeyecek biliyoruz ama bu ihmallerin göz ardı edilmesini istemiyoruz. Başkalarınında canı yanmasın, başka anneler ağlamasın. Hep beraber Dileğin sesi olalım. Kazanın büyüğü ihmalin küçüğü ile başlar. Dileği hiç kimse duymadı, kim bilir duymadığımız daha kaç Dilek var. Bu olaya sebebiyet veren herkesin cezasını almasını istiyoruz" açıklamasında bulunuldu.

Etiketler Sirkeci PTT dilek dayar