Yeryüzü Sofrası ilk iftarını Galatasaray Meydanı'nda açtı

Gösterişli iftar sofralarına tepki olarak doğan 'Yeryüzü Sofrası'nın ilki, Galatasaray Meydanı'nda kuruldu. Bu yılın ilk iftarı için bir araya gelen, yaklaşık 200 kişi, ezanın okunmasıyla birlikte ilk iftarlarını açtı.

DUVAR – “Antikapitalist Müslümanlar” tarafından 7 yıl önce, gösterişli iftar sofralarına tepki olarak doğan ‘Yeryüzü Sofrası’nın bu yılki ilk iftarı için Galatasaray Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi, yere kağıt sererek iftar hazırlıklarına başladı. Yanlarında getirdikleri yiyecekleri birbirlerine ikram eden vatandaşlar, ezan okunmasının ardından bu yılın ilk orucunu hep birlikte açtı.

GEZİ’YLE KİTLESELLEŞEN TAMAMEN BİR HALK SOFRASI

İlahiyatçı-Yazar R. İhsan Eliaçık, Yeryüzü Sofrasının 7’nci kez kurulduğunu hatırlatarak “2011 yılında başlamıştı. Lüks otellerin önünde yapılan bir protesto şeklinde doğdu. Şatafata, lükse, Ramazan’a uymayan gösterişlere karşı yerlere gazete kağıdı serip, üzerinde peynir ekmek yiyerek bir protesto şeklinde doğmuştu. İlk olarak 2011’de Beşiktaş’ta lüks bir otelin önünde… Sonra 2013’de, Gezi’yle beraber kitleselleşti. Orada daha çok duyuldu. 2013’ün Ramazan ayında, yine böyle Gezi’den sonraki döneme denk gelmişti. Bütün bir İstiklal Caddesi’nde, yaklaşık 15 bin kişi sahiplenmişti. O gün, bugündür, halkımız bunu sahipleniyor. Flamasız, bayraksız, sponsorsuz, halkın kendi evinden getirdiklerini ortaya sermesi şeklinde gerçekleşiyor. Herhangi bir merkezi, lideri, organizatörü yok. Tamamen bir halk sofrası. Bence Türkiye’ye muazzam bir mesaj veriyor. Aslında Türkiye’nin de böyle yönetilmesi lazım. Adeta, kuşların gökyüzündeki hareketine benziyor. Veya balıkların, denizlerin içerisindeki toplu hareketi gibi herhangi bir merkezi olmayan, herkesin katılımıyla, beraber hareket etmesiyle ortaya çıkan bir görüntü oluyor. Yedi yıldır, biz bu mesajı hem Türkiye’ye hem dünyaya veriyoruz. Birliği, barışı, kardeşliği, dayanışmayı, paylaşmayı, kendini, nefsini, flamasını, bayrağını kenara çekmeyi ve ortamdaki insanlarla kaynaşmayı ve ortak bir iyi yaratmayı hedefliyor, amaçlıyor” diye konuştu. (İSTANBUL-DHA)