Bodrum'da SİT alanındaki otel inşaatı yargıya taşındı

Bodrum Kent Konseyi Çevre Çalışma Komisyonu, Bodrum Tavşanburnu’nda SİT alanında gerçekleşen otel inşaatıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Çevreciler, bölgede imar planın askıda olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bodrum Kent Konseyi Çevre Çalışma Komisyonu, Tavşanburnu’nda yapılmakta olan inşaatla ilgili suç duyurusunda bulundu. Otel inşaatının ruhsat, yapı sahibi, imar izni gibi bilgileri içeren bir tabelası olmadığına dikkati çeken komisyon üyeleri inşaat görevlilerinin bu konuda sorulan sorulara, “Size ne” yanıtını verdiğini ifade etti. Bodrum Kent Konseyi Çevre Çalışma Komisyonu üyeleri, inşaatın çalışma izni ruhsatının çevrecilerin bölgeyi ziyaretinden bir gün sonra verildiğini belirtti.

[inline-ads adscode='gdad-news-inline' orientation='landscape' adnum='1' /

Birgün'ün aktardığı habere göre, Yalıçiftlik bölgesinde bulunan Tavşanburnu’nun hem doğal SİT, hem de ormanlık alan olduğuna dikkati çeken çevreciler, bölgenin koruma amaçlı imar planlarının da askıda olduğuna dikkati çekti. Plan, ÇED gibi süreçler sona ermeden ve mevzuatın gerekleri yerine getirilmeden inşaat izninin verilemeyeceğini belirten çevreciler, otel inşaatı ile ilgili ellerinde olan bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Kent Konseyi Çevre Çalışma Komisyonu’nun otel inşaatına ilişkin paylaştığı bulguların bazıları şöyle:

  • Firma İstanbul merkezli Astay Gayrimenkul –Halikarnas Turizm ve Ytırım A.Ş dir.
  • Burada büyük bir turizm işletmesi ile lüks rezidanslar yapılmaya başlanmıştır.
  • 1000 dönümlük arazide 500 civarı rezidans, otel vb. yapılacaktır.
  • Avan projenin onaylanmış olması, nazım ve uygulama imar planlarına sadece altlık teşkil edebilir. Bu süreç, koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarının kesinleşmiş ve onaylanmış olmasını gerektirir.
  • Bu tip projeler ÇED’e tabidir; ancak 30.10.2017 tarihli bir “Çed Gerekli Değildir” belgesi alınmış olduğunu yeni öğrendik.
  • 03.05.2018 tarihinde İnşaat sahasında yaptığımız tehlikeli keşif sırasında üzerinde, “Burası inşaat alanıdır” yazılı boş bir tabela, altında da Halikarnas Turizm Tic. A.Ş yazılı bir unvandan başka bir şeye rastlamadık. Ruhsat, ada pafta, mühendis adı, imar izni gibi bilgiler bu tabelada yoktu.
  • Ne tuhaftır ki, yaklaşık 2 ay önce başlayan inşaat için bu ayın olağan Belediye Meclis Toplantısında, yani 03 Mayıs 2018'de verilmiş bir ruhsatı dün öğrenmiş bulunuyoruz.
  • Keşif gezimizin ertesi günü verilen bu ruhsatın kaçak olarak başlamış bir inşaatı yasal kılması elbette mümkün değildir. Çünkü, bu ruhsat bizce geçerli hukuksal dayanaklardan yoksundur. Bunu ispatı için gereken idari ve adli süreçleri başlatacağız.