Wikipedia'dan Türkiye yasağına video

Wikipedia, Türkiye’deki yasaklılığının 1. yıl dönümüne özel bir video yayınladı. Videoda, "Türkiye’yi özledik, Türkiye olmadan dünya kaybeder" ifadeleri yer aldı. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye’deki yasaklılığının 1. yıl dönümüne özel bir video yayınladı. Birçok dilde “Türkiye’yi özledik, Türkiye olmadan dünya kaybeder” denen videoda, Wikipedia’nın yasaklı olması sebebiyle 80 milyon insanın özgür bilgiye ulaşamadığı, dünyanın dört bir yanından insanın Türkiye’dekilerle ilgili daha az şey öğrenebildiği vurgulandı.

Wikimedia Vakfı Sözcüsü Samantha Lien’in imzasıyla yayınlanan yazıda da, Türkiye’de hükümetin uyguladığı yasağın Nisan 2017’den beri yürürlükte olduğu hatırlatıldı. “Bu, 80 milyon insanın özgür bilgiye ulaşamadığı ve onun bir parçası olamadığı anlamına geliyor. Aynı zamanda dünyanın geri kalanı da onlardan bir şey öğrenmekten, onlarla paylaşımda bulunmaktan ve Türkiye’deki insanların bakış açısını anlamaktan mahrum bırakıldı” denen yazıda, yasağın Wikipedia tarihindekilerin en kapsamlısı olduğu kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Kişilerin katkısıyla olarak oluşturulan 'özgür ansiklopedi' mottosuna sahip Wikipedia’ya Türkiye’den erişim, 29 Nisan 2017’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellenmişti. Sitenin sadece Türkçe kısmını kapsamayan erişim engeli, bütün diller için uygulanıyor. (HABER MERKEZİ)

Etiketler yasak sansür wikipedia