ODTÜ'de Koçfest otomobilleri stadyumdan çıkarıldı

ODTÜ'nün geleneksel bahar şenliği güvenlik gerekçesiyle tek güne düşürüldü. Üniversitenin sponsorlu festivaline ise iki günlük izin çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Valiliği güvenliği gerekçe göstererek ODTÜ öğrencileri tarafından düzenlenen Bahar Şenliği'ni dört günden bir güne indirdi. Öğrenciler engelleme kararına tepki gösterirken, üniversite yönetimi ise Koç Holding ile anlaşma yaparak sponsorlu festival düzenleme kararı aldı.

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT), bu yıl yapılması planlanan 32. Bahar Şenliği hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada, son yıllarda 4 gün olarak düzenlenen şenliğin, bu yıl Ankara Valiliği’nin talimatıyla yalnızca 9 Mayıs günü olmak üzere 1 gün yapılmasına izin verildiği dile getirildi. ODTÜ yönetiminin UGT’nin toplantı taleplerine yakın zamana kadar cevap vermediği belirtilen açıklamada, yönetimin UGT’yi muhatap almayan bir tavır içinde olduğu söylenerek tepki gösteriliyor.

Evrensel gazetesinin haberine göre ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) üyesi Kardelen Güneş, “12 senedir yapılmayan Koçfest’in, valiliğin doğrudan ODTÜ’nün içindeki öğrenciler tarafından düzenlenen şenliğe bir gün izin vermek suretiyle kısıtlama getirdiği senede tekrarlanacak olması, bizim için tesadüfi olmaktan çok uzaktır” dedi. Şenliğin OHAL gerekçesiyle kısıtlandığına dikkat çeken Güneş, bahar şenliği konserleri tehlikeli bulunurken Koçfest bünyesinde yapılacak olan konserin bundan nasıl etkilenmediğini anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

ALTERNATİFSİZ ŞENLİK DÜZENLENECEK

Ayrıca Valiliğin engelleme kararına karşı ODTÜ öğrenci toplulukları ve temsilcilikleri bir araya geldi. Gerçekleştirilen forumda, yasak kararına karşı ‘Alternatifsiz Şenlik’ düzenlenmesi ve her yıl şenlik sürecinde gerçekleştirilen 'Devrim Yürüyüşü' ile 'Onur Yürüyüşü'nün gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. ODTÜ Fizik bölümünde gerçekleştirilen forumda, “Alternatifsiz Şenlik” için dayanışma kararı alan topluluklar, şenliğin organize edilebilmesi için sorumluluk da bölüştü.

DEVRİM VE ONUR YÜRÜYÜŞLERİ BASKILARA RAĞMEN GERÇEKLEŞECEK

Her yıl bahar şenlikleri sürecinde yapılan Devrim Yürüyüşü ile Onur Yürüyüşü de forumda da gündem maddesi oldu. Öğrenciler, stadyuma “Devrim” yazılmasının 50. yıl dönümünde ‘ODTÜ Öğrencileri’ ismiyle büyük bir yürüyüş gerçekleştirilmesini ve Onur Yürüyüşünün de tüm baskılara karşı gerçekleştirilmesi gerektiğini konuşarak yürüyüşlerin bu sene de gerçekleştirileceğini açıkladı.

26 ve 27 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan Koçfest'in hazırlıkları kapsamında okulun dört bir yanında reklam stantları kuruldu. Son olarak öğrencilerin bisiklet ve sandalye bile sokmasına izin verilmeyen stadyuma reklam amaçlı arabaların getirilmesine tepki gösteren ODTÜ öğrencileri, durumu protesto etti. Öğrencilerin protestosu üzerine otomobiller stadyumdan dışarı çıkarıldı. Akşam saatlerinde ise Caz Topluluğu, Radyo Topluluğu ve Müzik Toplulukları alternatif sahne oluşturarak konser verdi.

Haberin tamamı