Uber sürücüsü kadın yolcuyu darp ettiği iddiasıyla gözaltına alındı

İstanbul'da bir Uber sürücüsünün, kadın yolcuyu darp ettiği iddia edildi. Olay yerinden kaçan sürücü M.Ü., gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen M.Ü., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Uber'den yapılan açıklamada araştırma tamamlanana kadar sürücünün sisteme erişiminin engellendiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da bir Uber sürücüsünün, kadın yolcuyu darp edip, araçtan attığı iddia edildi. Trafik polisleri tarafından gözaltına alınan sürücü M.Ü., polis merkezine götürüldü.

Birgül Ekinci ve kızı, Atatürk Havalimanı'na gelmek için Uber uygulamasından araç çağırdı. Araçla havalimanı girişine kadar gelen 2 yolcuyla, sürücü arasında "erken indirme" tartışması yaşandı. Ekinci, çıkan tartışma sonrası sürücü M.Ü. tarafından darp edildi. Burnundan darbe alan Ekinci ile kızına, Atatürk Havalimanı durağında çalışan taksi şoförü Murat Tağu, yardım etti.

Ekinci, kızının uçağını kaçırmaması için Atatürk Havalimanı'na geldi. Önce ambulansa daha sonra da Atatürk Havalimanı'nda bulunan sağlık birimine götürülen Ekinci'nin burada ilk tedavisi yapıldı. Konuşmak istemeyen Birgül Ekinci, bu sırada basın mensuplarının "Uber sürücüsüyle mi tartıştınız?" sorusuna, başını sallayarak "Evet" yanıtını verdi. Ekinci daha sonra hastaneye sevk edildi.

'ARAÇTAN BARİYERLERİN ÜZERİNE ATTI'

Olayı anlatan havalimanı taksicisi Murat Tağu, havalimanına geldiği sırada sağda park halinde bir araç gördüğünü söyledi. Araçta bir sorun olduğunu tahmin ettiğini belirten Tağu, şunları söyledi:

"Aracın önünde durduğumda bir kız gelip yardım istedi. Uber sürücüsü, VIP bir araçtı. Resimleri de hatta bende mevcuttu. Ben kızla ilgilenirken hanımefendiyi olduğu gibi araçtan bariyerlerin üzerine attı. Resim ve görüntüleri mevcut. İnsanlık dışı bir durum. Bir insanın yapabileceği bir şey değil. Ben denk geldim. İnsanlar güvenip itibar ediyorlar. Sürücüyü tarif edebilirim. Sürücü kaçtı. Hatta beni de araçla beraber bir şerit sürekledi. Az daha ben de kazaya maruz kalabilirdim. İstinye'den binmişler. Bulundukları istikamete kadar 250 lira istenmiş. Hanımefendi itiraz edince, 'Ben havalimanına girmiyorum. Girersem bana ceza uygulayacaklar' demiş. Bütün sıkıntı fazla para istemekten dolayı."

Darpla suçlanan sürücü M.Ü., sivil trafik polisleri tarafından gözaltına alındı ve Kanarya Polis Merkezi'ne teslim edildi. İfadesi alındıktan sonra Küçükçekmece Adliyesi'nde sevk edilen M.Ü., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

UBER: SÜRÜCÜNÜN SİSTEME ERİŞİMİ ENGELLENDİ

Olayla ilgili olarak Uber'den yapılan yazılı açıklamada, "Bahsi geçen davranış Uber uygulamasında kesinlikle kabul edilemez ve kimsenin başına gelmemesi gereken bir olaydır. Soruşturmalarına destek olmak için yerel emniyet birimleri ile yakinen çalışmaktayız" denildi.

Araştırma tamamlanana kadar sürücünün Uber sistemine erişiminin engellediği aktarılan açıklamada, "Konuyla ilgili araştırmalarımız tamamlanana kadar sürücü ortağının Uber sistemine erişimi engellenmiştir. Yolcularımızın ve sürücü ortaklarımızın güvenliği bizim en büyük önceliğimizdir. Herhangi bir olay olduğunda yerel emniyet birimleri ile birlikte çalışarak araştırmalarına destek vermekteyiz" ifadelerine yer verildi.  (İSTANBUL/DHA)