Sınıfta şiddeti çeken babaya soruşturma!

Sivas'ta bir baba çocuğundan okulda şiddet gördüğüne dair şikayetler alınca sınıfa gizli kamera yerleştirdi. Öğretmen hakkında inceleme başlatılırken babaya 'izinsiz görüntü kaydı yapmak'tan suç duyurusunda bulunuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çocuğuna okulda şiddet uygulandığından şüphelenen baba Hüseyin Y. sınıfa gizli kamera yerleştirerek kayıt yaptı. Görüntülerden, sınıf öğretmeninin çocuklara yönelik şiddette bulunduğu anlaşılınca okul idaresi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. Veli hakkında ise 'okulda izinsiz görüntü kaydı yapmak'tan suç duyurusunda bulunuldu.

Sivas'ta yaşanan olayda Hüseyin ve Meral Aynur Y. çiftinin, ilkokul 1. sınıf öğrencisi çocuğu anne-babasına öğretmeninden şiddet gördüğünü ve sürekli hakarete maruz kaldığını söyledi. Çocuklarının şikayeti üzerine anne-baba, okula giderek, sınıf öğretmeni ve okul idarecileriyle görüştü. Görüşmelerde, aileye, çocuğun yalan söylediği ve böyle bir durumun söz konusu olmadığı anlatıldı. Bunun üzerine baba Hüseyin Y., aldığı bir gizli kamerayı sınıfın ecza dolabına yerleştirip, kayıt yaptı. Baba Hüseyin Y. fiziksel şiddet görüntüleri elde edemese de öğretmenin, çocuklara yönelik sözlü şiddette bulunduğunu ispatladı. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yasal ve idari inceleme başlatılırken okul idarecileri ve öğretmenler ise Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunup, okulda izinsiz görüntü kaydı yapan veliden şikayetçi oldu.

İNTERNET ÜZERİNDEN ALDIĞI KAMERAYI ECZA DOLABINA YERLEŞTİRDİ

İnternet üzerinden aldığı kamerayı oğlunu okula bırakırken, sınıfın ecza dolabına yerleştirdiğini anlatan baba Hüseyin Y., şunları söyledi: "Okulun ilk döneminde ben ev değiştirdim. O dönemde üçüncü çocuğum oldu. Oğlum da okula başladı. İlk haftalarda biraz sıkıntı yaşadık. Oğlum, arkadaşlarıyla kavga ettiği için eve gözü mor geldi. İdare ile görüşüp sınıfını değiştirdik. Onlar da sağ olsunlar, kabul etti; başka bir sınıfa geçtik. O sınıftaki öğretmeni başlarda önyargılı davrandı. 'Problemli bir çocuk mu, neden sınıf değiştirdi?' diye. Biz de izah ettik durumu, kabullenmesini söyledik. 2-3 hafta sonra çocuk bize okula gitmek istemediğini söyledi. Neden olarak 'Öğretmen beni dövdü, kafama üç kere vurdu' dedi. Öğretmenle görüştük. 'Öyle bir şey yok, çocuk okula gelmemek için yalan söylüyor, genelde olur böyle şeyler' dedi. Biz de bunun üzerine çocuğu telkin ederek, tekrar okula gönderdik. Ufak tefek sorunlarla ilk dönemi kapattık."

'SİZ KAMERA KOYMAZSANIZ BEN KOYARIM'

Okulun ikinci dönemi de oğlum oğlundan aynı şikayeti alan baba olayı şöyle anlattı; " 'Öğretmen beni yine dövdü, kafama kitapla vurdu, ayağıma da tekme attı' dedi. Bu sefer eşim gidip görüştü. Eşime de 'Çocuk bana iftira atıyor öyle bir şey yok' dedi. Okul müdürü olayın takipçisi olacaklarını söyledi ama bir şey yapılmadı. Çocuk, sonraki günlerde de defalarca öğretmenin kızıp, hakaret ettiğini bize anlattı. Bunun üzerine gidip müdür, müdür yardımcısı, rehberlik öğretmeni ile görüştük. Müdür, bizi geçiştirmeye çalıştı. Ben de bu olayın üzerine, 'Her mevkiye çıkacağım, siz bu olayı çözemezseniz ben çözeceğim, gerekirse sınıfa kamera yerleştirelim' dedim. 'Sınıfta kamera yasak' dediler. 'Yasak da olsa o kameranın koyulması lazım. Siz koymazsanız ben koyarım, size de izletirim' dedim. Oğlumu öğlen okula götürünce kamerayı da ecza dolabına bırakıp, gidiyordum. Bakan onun kamera olduğunu görür. Bir hafta boyunca yaptım. Çıkan görüntülerde çocuğumun sonuna kadar haklı olduğunu, doğru söylediğini anladım. İyi ki de kamerayı yerleştirmişim. Çocuk, okula başladığından beri aynı şeyleri söylüyordu. Beni şaşırtan da bu baskılara rağmen çocuğumun okulda başarılı olması. Velilere tavsiyem, çocuğunuzu dinleyin; yalan söyleyip, söylemediğini zaten anlarsınız." (SİVAS/DHA)