Engelli genci darp eden 3 kişiye hapis cezası

Adana'da işitme engelli Agit Acun'u minibüste darp eden 4 sanıktan 3'üne ilk duruşmada hapis cezası verildi. Tutuksuz sanık ise beraat etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana'da işitme engelli Agit Acun'u minibüste darp eden 4 sanıktan 3'üne ilk duruşmada 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanmasını geriye bırakan mahkeme, sanıkların tahliyesine karar verdi. Tutuksuz sanık ise beraat etti.

Adana'nın Seyhan ilçesinde, 11 Ocak'ta minibüse binen işitme engelli Agit Acun, arka koltukta oturan 4 kişi tarafından dövüldü. Üniversite öğrencileri Ahmet Günsel, Çağrı Can Çay, İsmail Kaçmaz ile Ahmet Bedir tutuklandı. Avukatının itirazı sonucu İsmail Kaçmaz, geçen hafta serbest bırakıldı.

4 şüpheli hakkında "yaralama" suçundan 4'er yıl 6'şar ay hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Adana 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Bedir, Ahmet Günsel, Çağrı Can Çay, tutuksuz sanık İsmail Kaçmaz ile Agit Acun'un ailesi ve avukatı da katıldı.

'REFLEKS OLARAK VURDUM'

Ahmet Bedir savunmasında, "Refleks olarak vurdum, çok pişmanım. Cezamın ertelenmesini istiyorum" dedi.

Kavga anında düşen cüzdanındaki paraların alınarak emniyete verildiğini belirten Ahmet Günsel ise "Acun bana yumrukla saldırdı. Arkadaşımın fiziksel engelini bilsem bunu yapmazdım. Pişmanım, kamudan özür diliyorum. Ben öğrenciyim. Cezamın ertelenmesini istiyorum" diye konuştu.

'CÜZDANI KARAKOLA BEN TESLİM ETTİM'

Agit Acun yaşananları ise minibüste çevreyi izlediği sırada olayın meydana geldiğini belirterek, "Kulağım işitmiyor diye hareket yaptım. Sonra birisi omzumdan çekiştirdi. Birisi eliyle kafama bastırdı. Ondan sonra üzerime geldiler ve beni darp ettiler. Sonrasında ben de kendimi korumaya çalıştım. Onlar bana yumruk savurdu" dedi.

Ahmet Günsel'in cüzdanıyla ilgili de konuşan Acun da ifadesinde şunları anlattı:

"Minibüs şoförü bana cüzdanı uzattı, ben de cebimde para olduğunu ve düştüğünü sandım. Şoförün uzattığı cüzdanın benim cüzdanım olduğunu sandım. Daha sonra benim olmadığını anlayınca karakola gittim. Polise cüzdanı ben teslim ettim. Ben cüzdan içerisinden para almadım. Cüzdanı bana veren kişi minibüs şoförüdür. Sanıklardan şikayetçiyim."

HAPİS CEZASI VE TAHLİYE KARARI

Mahkeme, sanıklar Ahmet Günsel, Çağrı Can Çay ve Ahmet Bedir'i 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, sanıkların tahliyesine, tutuksuz sanık İsmail Kaçmaz'ın ise beraatine karar verdi. (ADANA/DHA)