Elbistan KES için hazırlanan ÇED raporu onaylanmadı

Elbistan'da yapılması planlanan KES'in ÇED raporu onaylanmadı: Yeterli görülmedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Anadolu Enerji Elbistan Kömürlü Elektrik Santrali (KES) projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için inceleme-değerlendirme toplantısı bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantıya Bakanlık, ilgili kurum temsilcileri ve Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu temsilcileri de katıldı. Komisyon raporun yetersiz olduğunu belirtirken  Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyesi İbrahim Yalçın, yöre halkının taleplerini sıraladı.

‘ÇED DURDURULDU’

Komisyon, toplantının ardından açıklama yaptı ve raporun yetersiz olduğu belirtti. Raporun bu haliyle yeterli olmadığının belirtilmesinin ardından, Elbistan ÇED süreci durmuş oldu.

Toplantıdan sonra konuşan Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyesi İbrahim Yalçın, "Elbistan Küçükyapalak, Büyükyapalak, Çatova, Akören ve Eldelek köyleri üzerine Anadolu Enerji tarafından kurulması planlanan Termik Santralının ÇED toplantısı yapıldı. Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu olarak Elbistan halkı adına toplantıya katıldık. Yöre halkının itirazlarını dile getirdik. Toplantı sonucunda ÇED süreci durduruldu. Eksikliklerin giderilmesi için 1 yıl süre verildi” diye konuştu.

ÇED RAPORUNUN DURDURULMASI NE ANLAMA GELİYOR?

ÇED raporunun durdurulması iptal edildiği anlamına gelmiyor. Bu haliyle geçerli olamayacağı anlamına gelen raporun yerine firma yeni bir ÇED raporu sunabilir ve eksiklikleri giderebilir. (DUVAR)