Van Gölü'nde 3 bin yıllık kale bulundu

Van 100. Yıl Üniversitesi göl etrafında yaptığı araştırmalara devam ediyor. Van Gölü'nde Urartulara ait 3 bin yıllık kale bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 300 bin yıllık geçmişe sahip Van Gölü'nün derinliklerinde Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kale bulundu. Bitlis Adilcevaz’a gelen Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve beraberindeki Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Dalış Eğitmeni ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kulakaç ve dalgıç Cumali Birol, Van Gölü’ne dalış yaparak milattan önce (MÖ) 9 VE 6'ıncı yüzyıllar arasında hüküm sürmüş Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kaleyi görüntüledi.

Yapılan çalışmaları izleyen Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman, “İlçemizde bulunan tarihi Urartu Kalesi'nin su altında kalan kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Bu yaklaşık 3 bin yıllık bir kaledir. Yapılan bu çalışma ilçemizin tarihi açısından önemli bir çalışmadır” dedi.

VAN GÖLÜ SIRLARINA YENİSİ EKLENDİ

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ise, Van Gölü 600 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade ederek Van Gölü’nün etrafından birçok uygarlık ve toplumlar yaşadığını hatırlattı.  Ceylan, bu toplumların Van Gölü’nü yukarı deniz olarak isimlendirdiğini ve Van Gölü’nün kalbinde birçok gizemi barındırdığına inandıklarını vurgulayarak "Bizler de bu noktadan hareketle Van Gölü’nün yani yukarı denizin kalbindeki sırları açığa çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Bildiğiniz gibi Van Gölü’nde yaklaşık 10 yıla yakın yaptığımız çalışmalar ile İnci Kefali, Mikrobiyalitler ya da Van Gölü Mercanları ve Rus Batığının su altı görüntülerini çekerek bütün dünyaya duyurduk. Bugün burada Van Gölü’nün suları altında kalmış bir kaleyi keşfetmekle Van Gölü’ne ait sırlardan birisini daha açığa çıkarmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KALENİN KORUNMASI ÖNEMLİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş ise, tespit edilen bu yapıların bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirterek şunları söyledi:

“Burada yapılan keşif ile Van Gölü’nün önemli sırlarından birsini daha açığa çıkartmış bulunuyoruz. Adilcevaz Kaymakamlığı ile koordineli olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız ile öncelikli amacı su altında bulunan bu kalenin korunmasıdır. Van Gölü 600 bin yıllık bir geçmişe sahip. Van Gölü’nün çekilmesiyle birlikte, göl etrafında yaşayan uygarlıklar zamanla buralarda yerleşim yerleri kurmuş ve göl tekrardan yükseldiğinde ise insanlar tekrar geri çekilmiştir. Fakat insanların yapmış olduğu yapılar buralarda suyun altında mevcut kalmıştır. Buradaki bu yapıların korunması gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki tarihi kaleleri gördüğümüz zaman buraların tahrip edildiğini görmekteyiz.”

Van 100. Yıl Üniversitesi tarafından Van Gölü'nün sırlarını ortaya çıkarmak için yapılan araştırmalar devam ediyor. Daha önce yapılan çalışmalarda ile boyları 10 metreyi aşan 'Su altı peribacaları' diye bilinen dikitler olan mikrobiyalitler (kayaç benzeri yapılar) tespit edildi. (DHA)