Cezaevlerinde ‘cinsel yönelim bozukluğu’ tanımı

Cezaevi yönetimi LGBTİ+ bireyleri 'cinsel yönelim bozukluğu' şeklinde tanımladı. Cezaevi raporunda hükümlü görüşmeleri bölümünde de 'LGBTİ mahpuslar' tanımlaması kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eskişehir H ve T Tipi cezaevi'nde hükümlü ve tutuklulara yönelik davranışların yer aldığı rapora göre, LGBTİ+ bireylerin 'cinsel yönelim bozukluğu kategorisi' altında değerlendirildiği ortaya çıktı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Cezaevi Alt Komisyonu’nun 2016 ve 2017 yıllarında incelemelerin gerçekleştirildiği Kırıkkale F Tipi, Ümraniye E ve T Tipi, İstanbul Çocuk Bakım Evi, Eskişehir H ve T Tipi, Bursa H Tipi ve Balıkesir L Tipi cezaevleriyle ilgili raporları dün gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Ümraniye E Tipi Cezaevi’ne ilişkin raporda cezaevinde kalabalıklaşma ve ısınma sorunu yaşandığı, yemeklerin hazırlanışı ve kantinden bazı ürünlerin temin edilemediğine ilişkin şikâyetler bulunduğu belirtildi. Raporda, özellikle son dönemde Türkiye genelinde ceza infaz kurumlarında kalabalıklaşma sorunu bulunduğuna işaret edilerek, yeni cezaevi inşaatlarının hızlandırılması önerildi.

LGBTİ MAHPUSLARIN HEPSİ AYNI KOĞUŞTA

Eskişehir H ve T Tipi cezaevleri raporunda ise kapasitenin üzerinde hükümlü ya da tutuklunun cezaevinde olduğu belirtildi. Raporda, kurum idaresi tarafından komisyona yapılan bilgilendirme kapsamında cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklular sıralanırken, LGBTİ bireyler hakkında “cinsel yönelim bozukluğu kategorisi” tanımlaması yapıldı. Söz konusu tutuklu ve hükümlülerle yapılan görüşmeyle ilgili bölümde ise “LGBTİ mahpuslar” tanımlamasının yapılması dikkat çekti. Raporda, LGBTİ mahpuslar, gay, lezbiyen ve trans bireylerin karışık olarak aynı odalarda kaldığını da bildirdi.