Cumartesi Anneleri: Kutlanacak günümüz yok

Cumartesi Anneleri kayıp yakınlarını sormak için 633'ncü haftada. Anneler sesleniyor: Evlatlarımız için adalet talebimiz karşılanıncaya kadar bizim kutlanacak günümüz olmayacak. Diyarbakır'da yapılan eylemde de kayıplar bulunana kadar mücadelenin devam edeceği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumartesi insanları yakınlarının akıbetini sormak için 633'üncü haftada yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli kayıplar nerede” pankartı açılan eylemde Cumartesi Anneleri, kayıpların fotoğraflarını ve adalet arayışlarının simgeleyen karanfilleri taşıdı. Cumartesi anneleri bu haftaki buluşmasında 1994'te gözaltında kaybedilen Kasım Alpsoy ve Halil Alpsoy’un akıbeti de sordu. Eylemin Anneler Günü’nden bir gün önceye denk gelmesinden dolayı Cumartesi Anneleri, kutlanacak bir anneler günü olmadığını söyledi.

'CEHENNEMİ GÖRMÜYORSUNUZ...'

İlk sözü gözaltında kaybedilen Hayrettin Erenin kız kardeşi İkbal Eren aldı. Eren, yarın Anneler Günü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Ülkeyi yönetenler yarın çıkıp diyecek ki ‘eli öpülesi anneler, ayaklarının altı öpülesi anneler, cennet annelerin ayakları altında’ diyecekler. Buradaki annelerin yaşadıklarını görmeyecekler. Cennet annelerin ayakları altında değil. Annelerin yaşadığı cehennemi görmüyorsunuz. Anneler bu cehennemde evlatları için hak ve adalet arıyorlar. Biz burada hak ve adalet arıyoruz. Adalet aramaya devam edeceğiz.”

'ÖLÜ BİR BEDENLE OĞLUMU ARIYORUM'

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız'ı annesi Hanife Yıldız da, “Biz bu acıları yaşarken başkası bu acıları yaşamasın dedik. Bize bu acıları yaşatanlar her gün yeni acı yaşatmaya kararlılar. Benim oğlumu elimden alındıkları gün anneliğim elimden alındı. Ben ölü bir bedenle oğlumu arıyorum” dedi. Yıldız, konuşmasının ardından Kürtçe şiir okuyarak 'Oğlum neredesin' dedi.

Gözaltında kaybedilen Abdullah Canan'ın oğlu Tayyip Canan ise, "Bizler 633 haftadır hak arama mücadelesi veriyoruz. Kayıplarımızı kaybedenleri biran önce yargılayın önüne çıkarın, yargılayın" diye konuştu.

ctesi annesi

'BİZİM İÇİN ANNELER GÜNÜ ACI İLE GEÇİYORSA...'

21 yıl önce gözaltında kaybedilen Hasan Ocak'ın annesi Emine Ocak, Cumartesi Annelerine mektup gönderdi. Ocak gönderdiği mektupta,“Bizim için anneler günü acı ile geçiyorsa, çocuklarımızın eli bize uzanmıyordur diyedir” dedi ve ekledi:“Bu meydandaki tüm anneler, kadınlar yaralı. Biz annelere bu acıları yaşatanlar ceza aldığında, çocuklarımızın kokusunu duyacağız.”

Ocak'ın ardından gözaltında kaybedilen Halil Alpsoy’un torunu Helin Alpsoy söz aldı:“Dedemi kaybedeli 23 sene oldu. Katilleri hala bulunamadı. Dedemi çok özledim. Babaannem, kendi çocuklarını burada büyüttü. Şimdi sıra bizde. Dedemin katilleri bulunana kadar bu meydandan ayrılmayacağız.”

Bir başka kayıp Kasım Alpsoy’un torunu Gülbahar Alpsoy da, “Dedem gibi bir sürü insan kayıp. Burada hepimizin acısı gözyaşı aynıdır. Ben dedemi arıyorum ve yeni kayıplar yaşanmasını istemiyor” dedi.

‘BİZİM KUTLANACAK BİR GÜNÜMÜZ YOK’

Galatasaray Meydanı'nda gerçekleşen 633'üncü hafta buluşmasının basın açıklamasını Cumartesi İnsanları'ndan Rezzan Karaman okudu. KHK ile ihraç edilen, 66 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve oğlunun cenazesinin kendisine verilmesi için 79 gündür Tunceli'de açlık grevinde olan Kemal Gün'ün hayati tehlikelerinin kritik aşamaya geldiğini hatırlatan Karaman, eylemcilerin hak taleplerinin karşılanması için hükümete çağrıda bulundu:“Yeter artık. Bu toprakların bütün evlatlarını sahiplenen Cumartesi Anneleri olarak hak ve özgürlüklerini yaşamak için hiç kimsenin bedel ödemek zorunda bırakılmasını kabul etmiyoruz.”

633'üncü hafta buluşmalarını Anneler Günü öncesinde gerçekleştirdiklerini belirten Karaman, son olarak şunları söyledi:“Yarın Anneler Günü vesilesiyle kadın haklarını ayaklar altına alanlar ve annelere bir günlük değer atfedenler iki yüzlü kutlama mesajları yayınlayacaklar. Gözaltında kaybedilen evlatlarımızın akıbetini öğrenme hakkımızdan bizi mahrum edenler yarın yine 'Cenneti annelerin ayakları altında gören bir inancın mensupları olan bizler' diyerek söze başlayacaklar. Devlet gözaltında kaybedilen evlatlarımızın akıbetleriyle ilgili bizi ve toplumu bilgilendirme görevini yerine getirinceye kadar ve evlatlarımız için adalet talebimiz karşılanıncaya kadar bizim kutlanacak günümüz olmayacak" diye konuştu.

DİYARBAKIR'DA 431'İNCİ HAFTA

diyarbakir-cumartesi-anneleri

Diyarbakır'da kayıp yakınlarının "kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla düzenlediği oturma eyleminin 431'inci haftası gerçekleşti. İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında yapılan eyleme, İHD Diyarbakır Şubesi'nde yöneticileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Eylemden önce bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, anneler gününü hatırlatarak, annelerin verdiği adalet mücadelesinin yanında olduklarını söyledi. Bilici, kayıplar bulunup, failleri yargılanıncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

Eylemde konuşan İHD MYK Üyesi ve İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, 1990'lı yıllardan bu yana sürdürdükleri mücadele taleplerinin "Kayıpların bulunması, faillerin cezalandırılması" olduğunu belirtti. etti.

KESK Şubeler Platformu Kadın Meclisi Üyeleri de, kayıp yakınlarıyla dayanışmada bulunmak amacıyla eyleme katıldı, annelere karanfil verdi.

Eylemde, 1994 tarihinde Lice ilçesinde gözaltına alınan ve kendilerinden haber alınamayan Mustafa ve Fahri Bulut’un hikayeleri anlatıldı ve akıbetleri soruldu. (HABER MERKEZİ)