'Ne evimiz ne de elektriğimiz var'

Iğdır Suveren Köyü, Kıjik Mezrası'ndaki evler, bir meranın üzerine kurulduğu gerekçesiyle yıkıldı. Mezrada yaşayanlardan Abdülmecit Algiş, “Evlerimiz yerle bir edildikten sonra kızım, TEOG sınavına bu ortamda hazırlanıp girdi" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Iğdır kent merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Suveren Köyü'nün 240 nüfuslu Kıjik Mezrası'nın, Erhacı Köyü'ne ait meraya kurulduğu iddiası ile 2004'te dava açıldı. Iğdır 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Erhacı köylülerinin açtığı davada verilen yıkım kararını, Yargıtay 14'üncü Hukuk Mahkemesi onadı. Bunun üzerine önce tebliğ yapıldı, geçen 19 Nisan günü de Kıjik Mezrası'ndaki ev ve ahırlar jandarmanın aldığı güvenlik önlemleri altında iş makineleri tarafından yıkıldı.

Yıkımın ardından sokakta kalan Kıjik'te oturan aileler çareyi yıkıntılar arasına çadır kurmakta buldular. Ancak hayvanları açıkta kaldı. Çadırlarda yaşamını sürdüren ortaokul öğrencilerinin TEOG sınavına hayvanların içinde ders çalışarak hazırlandıklarını ifade eden köylülerden Abdülmecit Algiş, şunları söyledi:

"Evlerimiz yerle bir edildikten sonra kızım, TEOG sınavına bu ortamda hazırlanıp girdi. Her öğrenci gibi bu sınav onlar için de çok önemliydi. Başarısız olursa bunun hesabını kim verecek? Böyle bir insafsızlık olmaz. Niye evlerimizi yıktılar? Çoluk çocuk perişan, ortalıktayız. Babam 110 yaşında burada öldü. Burayı mera vasfına nasıl getirdiler anlamış değilim. Bizim tek gelirimiz havyancılık. Biz şehirde nasıl yaşarız?"

Ailelerden Mehmet Abakay ise okul dönemi bitinceye kadar evlerin yıkılmamasını isteyerek valiliğe başvurduklarını hatırlattı. Abaka, "Okul bitsin sonra yıkarsınız dedik ama dinlemediler. Hayvanların en zor dönemi. Doğurmuşlar, yavruları var soğuktan perişan bir haldeler. Tarım Bakanlığı hayvancılık yapılsın diye teşvik ediyor. Peki, bu hayvanların günahı ne?" diye konuştu.

Ortaokul birinci sınıf öğrencisi Umut Algiş, "Eskiden elektrik vardı evimiz vardı. Ders çalışabiliyorduk. Ama şimdi ne evimiz ne de elektriğimiz var. Çadırda soğuktan üşüyoruz. Bir evde yaşamak istiyorum" dedi. (IĞDIR/DHA)