180 bin polis kategoride fişlendi iddiası

'Mahrem imamı' olduğu sürülen şüphelinin dijital arşivinden fişleme belgeleri çıktığı iddia edildi. Belgelere göre polisler 3 kategoride fişlenmiş.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'FETÖ'nün ‘emniyet imamı’ olduğu iddia edilen şüpheliden ele geçirilen dijital arşivde, 3 kategorili fişleme belgeleri bulunduğu ileri sürüldü. Emniyetteki tüm polislerin ‘FETÖ’cü olanlar, olmayanlar ve örgütten ayrılanlar’ diye 3 kategoriye ayrılıp fişlendiği, listenin 5 bin ‘emniyet imamı’n da olduğu iddia edildi. Arşivde, cemaat ile hiçbir bağı olmayan yaklaşık 180 bin polisle ilgili detaylı bilgilerin de bulunduğu ileri sürüldü

Habertürk’ten Helin Şahin’in haberine göre, 'mahrem imamlar' operasyonunda gözaltına alınan bir kişinin üzerinde 'FETÖ'ye' ait olduğu iddia edilen fişleme belgeleri bulundu. Dijital arşivde emniyet personeline ilişkin fişleme listesinin yanısıra ‘FETÖ’nün 5 bin kişilik ’emniyet imamları’nın da bulunduğu, bunların çoğunun da öğretmen olduğu görüldü.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı tarafından kurulan özel bir ekiple gerekli soruşturma tedbirleri alındıktan sonra operasyon düğmesine basıldı. Dijital arşivden çıkan emniyet personeline ilişkin fişleme listesinin, çoğu öğretmenlerden oluşan 'FETÖ' mensubu olduğu iddia edilen yaklaşık 5 bin emniyet imamında da mevcut olduğu tespit edildi. 5 bin imamın başındaki tepe imamın ismi ise şimdilik gizli tutuluyor.

Dijital arşivden çıkan liste, 3 kategorili fişlemeden oluşuyor. İlk kategoride, 5 bin kişilik emniyet imamları ile bunlara bağlı 'FETÖ' bağlantılı olduğu iddia edilen polislerin isimleri şemalı ve detaylı bir şekilde yer alıyor.

İkinci kategoride, 'FETÖ' ile hiçbir bağı olmayan yaklaşık 180 bin polisle ilgili detaylı bilgiler bulunuyor. 1. sınıf emniyet müdüründen en alt rütbeli polise kadar yapılan sıralamada, polislerin isimlerinin karşısında eşleri, çocukları ve özel hayatlarına dair bilgilere yer veriliyor.

Üçüncü kategoride ise 'FETÖ'den ayrılan polislerin isimleri, örgütten neden ayrıldıkları ve tekrar örgüte nasıl kazandırılmaları gerektiğine yönelik notlar olduğu belirlendi. Bu kişilerin isimlerinin karşısında ise “Ayrıldı”, “Kazanılabilir”, “Kaybedildi” ve “İhanet etti” gibi değerlendirmeler yer alıyor.