Nallıhan Kuş Cennetine kömür santrali

Nallıhan Kuş Cenneti'nin yakınına Kömür Santrali yapılacak. Santralde 3 Milyon 850 bin ton kömür yakılacak. ÇED raporunda uçucu külün 7,5 km mesafeyi etkileyeceği belirtiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çayırhan-B termik santrali için plan değişikliğine gitti. Bu değişikliğe göre, Nallıhan’ın Uluköy mahallesinde 720 MW elektrik üretim kapasitesine sahip termik santrali projesi yapılmak isteniyor.  Santral Nallıhan Kuş cennetine komşu gelecek.

350ankara.org sitesi'nde yer alan habere göre, plan değişikliği geçerse yapılacak projeye göre yılda 3 Milyon 850 bin ton kömür yakılacak. Bundan 1 milyon tondan fazla uçucu ve yatak külü oluşacak. Yatak külü biriktiği alandan rüzgar yoluyla etrafa dağılırken uçucu kül bacalar yoluyla kilometrelerce öteye yayılacak.

'KÖYLER DE ETKİLENECEK'

Baca yüksekliğinin 150 metre olacağı belirtilen ÇED raporunda uçucu külün  7,5 km mesafeyi etkileyeceğini söylemekte Bu durumda 5,9 km ötedeki Kuş Cennetine, 110 metre mesafedeki Uluköy’e, 1 km mesafedeki Karaköy’e, 3 km mesafede Davutoğlu köyüne ve benzer şekilde bölgedeki bir dizi köyü etkilecek. Külün 276 bin dekar tarım arazisine etki etmesi bekleniyor. Kocaçay’ın yakından olan santralin küllerinin çayı etkilemesi, pirinç tarlalarına karışması ve akarak kuş cennetine kadar iletilmesi bekleniyor.

'KURAKLIK GÜNDEMDE'

Proje sadece kül ve kül ile beraber bir dizi tehlikeli maddeyi çevreye saçmayacak, aynı zamanda iklim de değiştirecek. Yılda 4 milyon ton karbondioksitin atmosfere karışarak iklim değişikliğini hızlandırması bekleniyor. Karbondioksit dışında kömürün çıkartılması ve yakılması sırasına da da metan da atmosfere yayılacak. Bölgenin bir taraftan kuraklaşması da söz konusu olacak. Projenin yapılması ile havzadan çıkartılacak kömür için yeraltının susuzlaştırılması gerekmektedir. Bu durumda üretilen enerjinin bir kısmı sulak alanlar ve yer altı suyu rezervleri kaynaklı suyun boşaltılması için kullanılacak.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz