İzmir'in havası alarm veriyor

İzmir'de yapılan ölçümler, hava kirliliğinin 'hassas' düzeyde olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar kirlilikte bir üst seviyenin 'sağlıksız' hava olduğu uyarısını yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'de hava kirliliği alarm veriyor. Yapılan ölçümlerde havadaki kirletici partikül miktarının 'hassas' olarak ifade edilen düzeyde olduğu belirlendi. Konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar kirliliğin kalitesiz yakıt kullanımı ve sanayileşmeden kaynaklandığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı istasyonları, İzmir'de hava kirliliğini ölçüt. Ölçümlerde, 90 olması gereken metreküp başına hava kirletici partikül madde miktarının İzmir'de bu düzeyin çok üstünde olduğu tespit edildi. Yapılan ölçümlerde partikül madde değerleri Gaziemir'de 162, Bayraklı'da 132, Bornova'da 112, Güzelyalı'da 115, Şirinyer'de 120, Alsancak'ta 132 olarak ölçüldü. Bu oranların 'hassas' diye nitelenen düzeyde olduğunu belirten uzmanlar bu seviyenin bir üstünün 'sağlıksız' hava kategorisine girdiğini belirtti.

KİRLİLİĞİN NEDENLERİ?

İzmir'in alarm veren hava kalitesi ile ilgili görüş belirten uzmanlar, kış aylarında yoğunlaşan kirliliğe büyük ölçüde ısınmak için kullanılan kalitesiz yakıtların, plansız yapılaşmanın ve ağır sanayinin neden olduğunu belirtti.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Helil Kınay, İzmir'de Aliağa bölgesindeki ağır sanayi tesislerinden kaynaklı hava kirliliğinin yıl boyunca devam ettiğini ancak kış aylarında ısınma kaynaklı kirlenme de eklendiğinde sorunun daha da büyüdüğünü aktardı. Plansız yapılaşmanın da hava kirliliğinde payı olduğunu belirten Kınay, şöyle dedi:

"Yeşil alanların yok olması, hava hareketini sağlayacak hava koridorlarının ortadan kalkması, sosyo-ekonomik faktörlere de bağlı olan kalitesiz yakıt kullanımı, kent içerisindeki ve çevresindeki sanayi tesisleri, taş ocakları gibi faktörler kentin hava kalitesini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sorunun kontrol altına alınarak çözülebilmesi için bütüncül bir yaklaşımla hava kalitesi yönetim planı yapılması ve kent sürecindeki tüm faaliyetlerin planlanmasında bu planlar doğrultusunda çalışmalar yürütülmesi gerektiğini yıllardır ifade ediyoruz."

YÜKSEK VE BİTİŞİK NİZAM YAPILAŞMA

İzmir'de özellikle belirli bölgelerde yüksek ve bitişik nizam yapılaşmanın getirdiği olumsuz sonuçlar düzenlenmeden bu alanlarda kat yüksekliklerini arttıran yasal düzenlemelerin hava kalitesinde etkili olan hava koridorlarını ortadan kaldırdığını da anlatan Kınay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir gibi coğrafi yapısı nedeni ile atmosferik koşulların yarattığı olumsuz etkilere de açık olan kentte sorun daha da büyüyor. Üstelik çevresel kirlilik yükü kapasitesini doldurmuş olan Aliağa Bölgesinde sanayileşmenin getirdiği sorunlara çözüm üretilmeden, bu bölgede yapılması planlanan yeni termik santrallere izin vermek, kent içerisindeki ve çevresindeki sanayi tesisleri ve taş ocakları ile ilgili sorunları çözmeden sadece doğal gaz ve daha az kirletici yakıt kullanımının teşvik edildiği önlemler kalıcı olmaktan uzak. Üstelik kentin farklı bölgelerinde yaşayan ekonomik gelir seviyesi düşük bölgelerdeki kullanılan yakıtlarla ilgili sorunun sosyal boyutunun da çözülmesi gerekiyor."

izmir-ic

ONLİNE OLARAK İZLENECEK

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, kirliliğin ısınma için kullanılan yakıtların kalitesizliğinden kaynaklandığını belirterek, "İzmir'in en büyük sorunlarından bir tanesi doğalgaz gibi temiz yakıt kullanamıyor. Sebebi İzmir'deki yoğun gecekondulaşma. Bu yapıların kentsel dönüşümle yenilenmemesi neticesinde her kış bu tür sıkıntıları yaşıyoruz" dedi.

Büyükşehir yasasıyla il sınırlarının idari sınır ilan edildiğini belirten Varan, "Yasa sebebiyle artık biz denetleyici olacağız. Kullanılan yakıtın kalitesini de bundan böyle büyükşehir belediyesi yapmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak temiz yakıt konusunda Mavi Çevre Kurulu kararı aldık. Kararlardan biri ilimizde dönüşümün hızlı şekilde yapılarak temiz yakıt olan doğalgaza geçilmesi konusu. Zorunlu olarak kullanılan kömürün de kalitesinin yüksek olması. Bu tür kaliteli yakıtların merkezden kontrolünü Büyükşehir Belediyesi yapmaktadır. Geçtiğimiz günlerde temiz hava strateji planını yayınladık. Ege Bölgesi'nde temiz hava istasyonu binası ve 32 ölçüm istasyonu inşası bitirildi 2017 yılında hizmete girecekler. Artık hava kalitesini online olarak izleme fırsatımız olacak" diye konuştu. (İZMİR/DHA)