Görme engellinin rehber köpeğini zehirlediler

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan görme engelli 51 yaşındaki Mustafa Demirtaş'ın rehber köpeği, zehirlenerek öldürüldü. Demirtaş, kendisine 'göz' olan köpeğinin öldürülmesiyle yasa boğuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Marmaris'in Osmaniye Mahallesi'nde elektriği ve suyu olmayan evinde tek başına yaşayan, kardeşlerinin yardımıyla geçinen görme engelli Mustafa Demirtaş'a rehberlik eden kurt kırması 'Doddi' isili köpeği zehirlenerek öldürüldü. Köpeğinin 10 Kasım'da öldürüldüğünü belirten Demirtaş, daha önce başka bir bir kılavuz köpeğinin de aynı şekilde zehirlenerek, telef edildiğini söyledi.

Mustafa Demirtaş gözlerini ise iki ayrı talihsiz olay sonucu kaybetmiş. "O benim her şeyimdi" dediği köpeğinin ölümüyle yıkılan Demirtaş, başından geçenleri şöyle anlattı: "16 yaşındayken köyümüzde çıkan orman yangınına müdahale ederken sol gözüm, 2003'te ise yine ormanda odun parçası kaçan sağ gözümden oldum. 13 yıldır hiç görmüyorum. Evlenmedim, işim ve sosyal güvencem yok. Kardeşlerimin yardımıyla tek başına bir evde yaşıyorum. Yemeğimi yapıyorlar, ilgileniyorlar. Ama her zaman yanımda olamıyorlar. 9 yıl önce daha yavruyken 'Doddi'yi sahiplendim. Rehber köpek olarak eğitim aldı.

mugla3

Köpeğim sayesinde dışarı çıkabiliyor, gezebiliyordum. Benim her şeyim oldu. O benim için hayvan değil insandı sanki. Ben onsuz ne yapacağım? Her şeyimi, bana göz olan köpeğimi zehirleyenler bulunup, cezalandırılsın."

(MUĞLA-DHA)