Turizm Çıplak kampanyası

Turizmciler, change.org'da imza kapmanyası başlatarak hükümetten beklentilerini sıraladı. Kampanyaya 144 turizmci destek verdi.

DUVAR – Kuşadası’ndan bir turizmci sektörün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları duyurmak için internet ortamında iki hafta önce bir imza kampanyası başlattı. ‘Turizm Çıplak’ adlı kampanyada turizmdeki sorunlar dile getirilip hükümetten beklentiler sıralanıyor.

144 TURİZMCİ DESTEK VERDİ

Hazırlanan metinde, “Türkiyemizin çok önemli sorunları var. Bu sorunların yanında turizm sektöründe yaşanacak toplumsal sorunların önlenmesi için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. Turizm çıplak diye haykırıyoruz” denildi. 2 Eylül 2016 tarihinde başlatılan imza kampanyasına 2 haftada 144 turizmci destek verdi. Sektörün düşünülenden daha kötü durumda olduğunu öne süren turizmciler, Turizm Bakanlığı’na sundukları 02.09.2016 tarihli 57902 numaralı dilekçede şu ifadelere yer verdi:

“Biz Türkiye’nin tüm turizm işçileri, işverenleri, esnafı, işletmecisi, otelcisi, yolu turizm ile kesişen herkes adına haykırıyor, sesimizi Türkiye’ye duyurmaya çalışıyoruz. Sektörün düşünülenden çok daha kötü durumda olduğunu anlatmak istiyoruz. Çalışanlarımızın maaşını ödeyemiyoruz. Kredi borçlarımızı ödeyemiyoruz. BDDK’nın yapılandırma ile ilgili kararnamesine rağmen bankalar yapılandırma için ek teminat istiyor, isteksiz davranıyor. Ticari borçlarımızı ödeyemiyoruz. İşyerimizin, evimizin kirasını ödeyemiyoruz. Vergilerimizi ödeyemiyoruz, vergi barışı, yapılandırma yasası çıktı ama kış aylarında taksitleri nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Tüm turistik merkezlerde yolu turizm ile kesişen işçi, işveren olarak yüksek stres altındayız, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz. Borç-alacak kavgaları içinde olmak, haczedilmek veya haczetmek istemiyoruz. Her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışıyoruz. Acil tedbirler alınmasını istiyoruz, kredibilitemiz olmasa da kredilerimizin yapılandırılmasını istiyoruz. İşletmemizin ayakta kalması için uzun vadeli, en az bir yılı ödemesiz sezonda ödemeli kredi kullandırılmasını istiyoruz. Kredibilitemizin düzeltilmesi için sicil temizliği istiyoruz.”(DHA)