Sinop’taki Kürtler: Dışarı çıkamıyoruz

Sinop’un Durağan ilçesinde alacak-verecek meselesiyle başlayan kavga Kürtlere yönelik saldırıya dönüştü. İlçede yaşayan Kürtler, evlerinin kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

DUVAR – Sinop’un Durağan ilçesi Gökırmak mahallesinde bir grubun Kürt işçilere ve esnafa saldırmasının ardından Sinop bölgesindeki Kürtlerin tedirginlikleri büyüyor. Adli bir vaka olarak gelişen olay hakkında JINHA’ya konuşan bir yurttaş, “Aslında haberlerde söylendiği gibi değil” dedi. Bölgedeki nüfuslarının 30 bine yakın olduğunu, ancak ayrımcılığa uğradıklarını belirten Kürtler, Durağan’da Kürtlerin evlerinin kullanılamaz hale getirildiğini, dışarı çıkamadıklarını ve seslerini duyuramadıklarını aktardı.

‘ALACAK-VERECEK KAVGASI’ İDDİASI

Sinop’un Durağan ilçesinde bulunan Gökırmak mahallesinde iki kişi arasında alacak-verecek meselesiyle başladığı belirtilen bir kavga çıktı. Biri Kürt iki kişi arasında çıkan bu adli kavga, bir anda “Kürtleri burada istemiyoruz, buralar Türk’tür Türk kalacak” sloganlarıyla Kürtlere karşı saldırıya dönüştü. Medyada yer alan haberlerde, “İki grup arasında çıkan kavga” olarak nitelendirilen ve hiçbir şekilde ayrıntı verilmeyen Sinop Durağan’daki olaylar, aslında kameralara kaydedilmiş ve saldırının boyutları sosyal medyada gözler önüne serilmişti.

BİR ÖLÜ 14 YARALI

Açılan ateşler sonucu 14 kişinin yaralandığı, 16 yaşındaki bir çocuğun öldüğü olayda, çok sayıda ev, işyeri ve araç hasar görmüş, polis ve jandarmanın yönlendirildiği bölgede Durağan Kaymakamlığı tarafından bayram sabahına kadar “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmişti.

30 BİN KÜRT YAŞIYOR

Kürtler, 8 ilçesi bulunan Sinop’ta özellikle birbirine çok yakın olan Boyabat ve Durağan ilçeleri ile bunlara bağlı köylerde yaşıyor. Sinop bölgesinde, çoğunluğu köylerde olmak üzere 30 bine yakın Kürdün yaşadığı belirtiliyor. Üstelik büyük kısmı yüzyıllar önce bölgeye göç etmiş Kürtler. Saldırıların başladığı Gökırmak yine Kürtlerin de yaşadığı bir mahalle. Bölgedekiler 100 haneye yakın Kürdün bu mahallede bulunduğunu söylüyor.

‘GÖZE BATIYORUZ’

Boyabat’taki bir Kürt köyünde yaşayan Ahmet isimli yurttaş JINHA’ya konuşarak, “Aslında haberlerde söylendiği gibi değil, Kürt olduğumuz için göze batıyoruz” dedi. Özellikle Boyabat ve Durağan’da olmak üzere, toplamda 14’e yakın Kürt köyü olduğunu aktaran Ahmet, “Durağan’da 4-5 tane Kürt köyü var, birbirine çok yakın. Boyabat’ta ise 8-9 köyde varız. Bunlar birbirine çok yakın. En büyük köy bizim köy. Büyüklerimiz Ankara Haymana’dan buraya gelmiş, Kuzey Irak’tan, Erzurum’dan, Kars tarafından buraya gelmişler. Bizim köy göç vermeyen bir köy, çevre fabrikalarda çalışıyorlar. Göç vermediğimizden dolayı nüfusumuz kalabalık” diye belirtti.

‘ÜÇ MUHTAR AÇIĞA ALINDI’

Durağan’daki Kürtlerden çok fazla haber alamadıklarını ekleyen Ahmet, 11 Eylül’deki saldırının ardından yaşananları şöyle anlattı:

“Bu resmen ayrımcılıktır. Kürt-Türk ayrımını onlar yapıyor. Olukbaşı köyünde şu an giriş çıkışlar kapalı. Arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ulaşamıyoruz. Durağan’ın içindeki Kürt arkadaşların evlerini kullanılamaz hale getirmişler. Dışarıya çıkamıyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Durağan’daki akrabalarım, ‘Benim evimi yerle bir etmişler, köyde duruyorum’ diyor. 100 haneden fazla var. 3 köyün muhtarı açığa alındı.”

‘HERKES BEKLEMEDE’

Sosyal medyaya düşen görüntülerde saldırganların, “Komutanım bunları Durağan’a sokmamaya gücünüz yetiyor mu?” dediği kameralara yansımıştı. Kürtlerin yaşanan saldırının ardından ilçe dışına çıkmayı talep ettiği, ancak taleplerinin yetkili makamlar tarafından kabul edilmediği bildirilmişti.

Daha önce de bazı saldırılar olduğunu aktaran Ahmet, “Bunlar her zamanki halleri. Kürt diyorsun, ister istemez bize ikinci sınıf muamelesi yapılıyor. Beklemedeyiz, herkes beklemede. İlçedeki Kürtler gitmek istediler, linç tehlikesi nedeniyle” dedi.

Saldırıların ilk gecesi çekilen bir görüntüde, Durağan Kaymakamı Turan Soğukoluk’un, ırkçı gruba hitaben yaptığı konuşmada “Köylere gidip kim var kim yoksa savcının talimatı ve sizin vereceğiniz isimlerle hepsini alacağız” dediği kameralara yansımıştı.

Daha sonra Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, Kürtlerin yaşadığı Olukbaşı Köyü, Yeniköy Köyü ve Çayağzı Köyü muhtarlarına,”saldırının büyümesinde sorumlu oldukları” iddiasıyla görevlerinden el çektirildiği bildirildi.

Ancak Doğan Haber Ajansı’na bilgi akışı sağlayan Durağan muhabiri ise sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, muhtarları açığa alınan bu üç köyün de olayları yatıştırmaya, engellemeye çalıştığını ve Kürtlerin çocuklarını koruduğunu yazdı.