Köy korucuları uzman çavuş oluyor

Geçici köy korucuları özel tim ve uzman çavuş olacak. Jandarma Komutanlığı, koruculara başvuru için yazı gönderdi.

DUVAR – Geçici köy korucularının özel tim ve uzman çavuş olması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Konuya ilişkin haberin kaynağı Star gazetesi. Gazeteye konuşan Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan köy korucularına bir yazı gönderildiğini söyledi. Sözen, koruculardan uzman er ve erbaşlık ile özel tim kadroları için başvuru taleplerinin alınmaya başlandığını belirtti.

10 BİN KORUCU BAŞVURDU

Sözen şu bilgileri verdi: “Bin kişilik özel tim için 10 bin geçici köy korucusu başvurdu. Ayrıca henüz ne kadar alınacağı belli değil ancak uzman çavuş alımı için de köy koruculardan talep alındı. Kısa sürede 15 binin üzerinde başvuru oldu. Adımız geçici köy korucusu ama 35 yıldır yapılan görev geçici olur mu? Özel tim için 40 yaş ve lise, uzman çavuşluk için ilkokul mezunluğu ve 35 yaş sınırlaması var, ama ön talebe göre bu koşullar da değişebilir. Geçici köy korucuların ismi daha sonra ne olur bilemiyorum ama bu düzenlemelerle neredeyse bütün korucular profesyonel asker, uzman çavuş ve özel tim olabilir.”

Geçici köy koruculuğu 30 yıldır, 22 ilde uygulanıyor. Geçici korucu sayısı 46 bin 495. Bu sayı emekli ve gönüllülerle 100 bini geçiyor. Kadın korucu sayısıysa 350.