Elektrik gitti, darbeye karşı sokaklara çıktılar

Konya'da gece elektriklerin gitmesi üzerine sosyal medyadan haberleşenler Valilik önünde toplandı. Vali'nin 'teknik arıza' olduğu tweetine inanmayan kalabalık, AK Parti Milletvekili'nin yanlarına gelip gruptan iki kişiyi Vali ile konuşturması üzerine ikna oldu. Askeri birliklere de arabalarını konuşlandıran halk, saatler sonra evlerine döndü.

 

DUVAR – Konya kent merkezinde elektriklerin 30 dakika kesilmesi üzerine darbe olduğunu öne sürerek sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen halk ellerine Türk bayraklarını alarak sokağa çıktı. Valilik binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, Vali Yakup Canbolat’ın sosyal paylaşım sitesi ‘Twitter’ üzerinden ve yetkili polislerin de sözlü olarak teknik bir arızadan dolayı elektriklerin gittiğini açıklamasına rağmen toplananlar dağılmadı. Vali Canbolat’ın valilik binasına gelmesini isteyen grup, Ak Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu’nun 2 kişiyi vali ile görüştürmesi üzerine halk sessizce dağıldı.

Gece geç saatlerde toplanan kalabalık arasında küçük çocuklarıyla gelenler de vardı.

Gece geç saatlerde toplanan kalabalık arasında küçük çocuklarıyla gelenler de vardı.

ASKERİ BİRLİKLERE AKIN

Konya kent merkezinde saat 01.20 sıralarında kesilen elektriğin yaklaşık 30 dakika gelmemesi üzerine sosyal medya üzerinden örgütlenen bazı kişiler darbe olduğunu öne sürerek ellerine Türk bayraklarını alarak sokaklara çıktı. Valilik binası ile askeri birliklerin bulunduğu binalar önünde toplananlardan bazıları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 56’ncı Bakım Merkezi Komutanlığı çıkışını araçlarıyla kapattı. Valilik binası önünde toplanan halk sayısı kısa sürede yaklaşık 500 kişiye ulaştı.

[konyavaililik7]

VALİ AÇIKLAMA YAPTI 

Darbe olduğunu iddia edip Vali Yakup Canbolat ile görüşmek için valilik binasına girmek isteyen vatandaşlar ile polis arasında kısa süreli gerginlik oldu. Gelişmeler üzerine Vali Canbolat, Twitter üzerinden “Bir teknik arıza nedeniyle ilimizde kısa süreli elektrik kesintisi olmuştur. Şu an itibariyle il genelinde elektrik verilmiştir. Başkaca sorun gözükmemektedir. Vatandaşlarımıza hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim. Herkese iyi geceler” açıklaması yaptı.

[konyavaililik]

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ BABAOĞLU GELDİ

Vali Canbolat’ın valiliğe gelmemesi üzerine yaklaşık 200 kişilik gurup bina önündeki bekleyişlerini sürdürdü. Bu sırada valilik binası önüne gelen AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da bekleyenlere, “Korkacak bir şey yok. Rahatlıkla evinize gidebilirsiniz. Şu anda hiç bir sıkıntımız yok. Vali beyle de irtibat halindeyiz” açıklaması yaptı. Daha sonra gruptan 2 kişiyi valilik binasına alarak Vali Canbolat ile telefonla görüştürdü. Vali ile görüşen kişilerin, herhangi bir sıkıntı olmadığı yönünde yaptığı açıklamanın ardından toplananlar dağıldı. Daha sonra askeri birlikler önünde toplanan grupların da dağıldığı belirtildi. (KONYA/DHA)