30 Ağustos kutlamasında yanlış şiir krizi!

Tokat'taki 30 Ağustos kutlamalarında ilginç bir olay yaşandı. Üç partinin ortak çelenk bıraktığı kutlamada görevli öğrenci yanlış şiiri okuyunca CHP'liler tepki gösterdi.

DUVAR – Tokat’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir ilk yaşandı. AK Parti, CHP ve MHP İl Başkanları Valilik tarafından hazırlanan Türkiye haritası üzerinde ay yıldızlı bayrağın bulunduğu çelengi birlikte Atatürk Anıtı’na bıraktı. Törende okunan şiir ise Atatürk’le ilgili olmadığı için CHP’lilerin tepkisini çekti.

Tokat’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi. Törende önce Vali Cevdet Can, ardından ise sırasıyla 48’inci Piyade Eğitim Alay ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

ÜÇ BAŞKANDAN ORTAK ÇELENK

Daha sonra 15 Temmuz darbe girişiminde siyasi partilerin ortak mücadele ettiği belirtilerek anıta birlikte çelenk sunacakları anons edildi. AK Parti İl Başkan Vekili Muhsin Kurulay, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Feramuz Şahin ve Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Onur Çalışkan Türkiye haritası üzerinde ay yıldızlı bayrak motifi bulunan çelengi birlikte anıt önüne bıraktı. Ardından ise saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

‘DUA’YI OKUYACAĞINA ‘NAAT’I OKUDU!

Tören kapsamında Anadolu Lisesi öğrencisi Servet Kaplan, Arif Nihat Asya’nın ‘Dua’ şiirini okumak için anons edildi. Ancak öğrenci şairin ‘Naat’ şiirini okudu. Tören sonrası CHP’liler, törende okunan şiirde Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsedilmemesine tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Feramuz Şahin, “15 Temmuz’dan bu tarafa Türkiye’de yaşanan sorunlara CHP’nin tüm örgütleri gerekli duyarlılığı göstermesine rağmen bugün Cumhuriyetimiz açısından en önemli günlerden birisi olan 30 Ağustos’ta günün anlam ve önemini hiç ciddiye almayan durumla karşılaştık. Tabii ki biz yüce peygamberimize karşı saygılıyız. Tabii ki bu şiirlerin okunacağı yerler vardır ama bugün 30 Ağustos. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün anılması lazım, bugün Cumhuriyet’ten bahsedilmesi lazım. Bu saatten itibaren bundan sonraki etkinliklerde böyle bir şey olmadığında asla katılmayacağımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim İl Müdürü Levent Yazıcı ise, öğrenci Servet Kaplan’ın normalde Arif Nihat Asya’nın ’Dua’ şiiri okuyacağını ancak heyecanından dolayı diğer ezberinde bulunan ’Naat’ şiirini okuduğunu söyledi. (TOKAT/DHA)