Çevreciler nükleere karşı 30 bin imza topladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/50 binlik çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santrali'nin işaretlenmemesi için 30 bin imza toplandı. Mersin Çevre ve Doğa Derneği, belediye meclis üyelerine seslendi.

DUVAR – Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına karşı çıkan çevreciler, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. 1/50 binlik çevre düzeni planında tesisin işaretlenmemesi için yetkililere çağrıda bulunan dernek başkanlarından Kenan Hoplar, şunları söyledi:

“Çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santrali’nin işaretlenmemesi için bir ayda 30 bin imza toplanmıştır. Santralin çok büyük ve geri dönülemez bir çevre kirliliği, risk ve toplumsal maliyetler yaratacağı, Akkuyu bölgesinin dünyanın imha edemediği ve sürekli radyasyon kirliliği yaratan nükleer atık deposu olacağı, ekolojik dengeyi bozacağı, bölgemizin tarımına ve turizmine çok büyük darbe vuracağı, havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirleteceği ve sağlığımızı bozacağı bilinmektedir.”

‘HALKIN İSTEMEDİĞİNİ YAPAMAZSINIZ’

Mersin halkının santrale karşı olduğunu Hoplar, şöyle devam etti: “Mersin Kent Konseyi tarafından yapılan ankette, halkın yüzde 86’sının santrale karşı olduğu ispatlanmıştır. Halkın karşı olduğu bir yatırımın projesini belediye başkanları, belediye meclis üyeleri onaylayamaz. Planda santrali işaretlemeyiniz. Tarihe kara leke olarak adınızın geçmeyeceğini bekliyor, sizleri vicdani ve insani sorumluluğa davet ediyoruz.” (MERSİN/DHA)