Recep Demirtaş'tan 8 gündür haber alınamıyor

Esenyurt'taki evinden gözaltına alınan öğretmen Recep Demirtaş'tan 8 gündür haber alınamıyor. Demirtaş'tan ailesi, İHD'de basın toplantısı düzenleyerek yetkililere seslendi. Aile, Demirtaş'ın can güvenliğinden endişe ediyor.

Haci Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

İSTANBUL – İstanbul Esenyurt’taki  Fatih Sultan Mehmet Lisesi’nde cağrafya öğretmenliği yapan Recep Demirtaş, darbe girişimi başlayan soruşturmalar çerçevesinde görevinden uzaklaştırıldı. Demirtaş’ın evi 9 Ağustos’ta sivil giyimli 5 polis tarafından sabah saatlerinde basıldı. Polisler, Demirtaş’ı gözaltına alarak evden ayrıldı.

İKİ GÜN SONRA ÖĞRENDİLER

Demirtaş’ın ağabeyleri Fatih Demirtaş, Mehmet Demirtaş dün İHD (İnsan Hakları Derneği) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İHD Gözaltında Kayıplar Komisyonu’ndan Sebla Arcan da katıldı.

KAYIP BAŞVURUSU YAPMAK İSTEYİNCE

Toplantıda konuşan Fatih Demirtaş, şunları anlattı: “Kardeşimin gözaltına alındığını öğrenir öğrenmez Esenyurt’taki polis karakoluna gittik. Oradaki polisler biz almadık deyince bu sefer önce Vatan Caddesi’ndeki ardından da Gayrettepe’deki Emniyet Müdürlüğü’ne gittik. Onlardan da ‘bizde yok’ cevabını aldık. Bunun üzerine tekrar Esenyurt karakoluna giderek kayıp başvurusunda bulunmak istedik. Biz öyle söyleyince kayıp değil gözaltında olduğunu, TEM şubenin aldığını ve barodan avukat atandığını söylediler.”

Ağabey Demirtaş, barodan avukat atandığını duyunca avukatla iletişime geçebilmek için önce İstanbul Barosu’nu ardından da Ankara Barosu’nu aradıklarını ancak herhangi bir avukat ataması yapılmadığını öğrendiklerini aktardı.

‘ANNEMLE BABAMA SÖYLEYEMEDİK’

Demirtaş, “Kardeşimin hayatından endişe duyuyoruz. Göstermeseler bile elimizde desinler. Annemle babama daha söyleyemedik bile. Ölü mü sağ mı bilmek istiyoruz” diye konuştu.

Demirtaş’ın evine yapılan baskın sırasında aramaya refakat eden site güvenliğinden edindikleri bilgileri aktaran ağabey Demirtaş, “Recep, baskının ardından avukatına ve ailesine haber vermek istemiş ancak polis ‘sonra ararsın’ diyerek engellemiş. Güvenliğe bir tutanak imzalatmışlar ancak nüshasını da bırakmamışlar” dedi.

‘İKİNCİ EKİP GELİYOR’

Sitenin güvenlik kameralarından görüntüleri izlediklerini belirten ağabey Demirtaş şöyle devam etti: “5 sivil gelip 2 buçuk saat süren bir arama yapıyorlar. Ertesi günü Tokat’taki baba evine yine polislerce baskın yapılıyor. Bir sonraki gün de Ankara’dan geldiğini söyleyen ikinci bir ekip Recep’in Esenyurt’taki evine geliyor. Gözaltına alındığını öğrenince ‘biz alacaktık’ diyerek geri dönüyorlar.”

EŞİ DE DE GÖREVDEN ALINDI

2 çocuk babası olan Demirtaş’ın 12 yıldır öğretmenlik yaptığını ve darbeden hemen önce tayininin Van’a çıktığını söyleyen ağabey Demirtaş, şu bilgileri de verdi: “Eşi de öğretmendi o da açığa alındı. Devlet bizde yok diyor. Hastanelerde yok, hapishanelerde yok. Böyle bir durum aklımızın ucundan geçmezdi. 15 Temmuzdan sonra gerçek bir darbe olduğunu düşünüyoruz. Eğitimci bir insan nasıl darbe yapar? Çok farklı korkular içindeyiz. Hayvan bile olsa devlet, ‘bunu alıp ahıra bağladık’ demeli. Seri katil de olsa yerini söylemek zorunda. Herkesi empati yapmaya davet ediyorum.”

İHD gözaltı komisyonundan Sebla Arcan da, “Kayıt dışı gözaltılar hukukun ortadan kalktığının ispatı” diyerek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.