Polis mahalleliye 'kimsiniz lan' diye bağırarak gaz sıktı

Maden ocağında dinamitle galeri açılırken evlerinin hasar gördüğünü söyleyen mahalle sakinleri üç işçiyi dövdü. Kavgayı ayıramayan polis öfkeli aileye biber gazı sıktı. Altı kişi gözaltına alındı.

DUVAR – Özel bir maden şirketinin Zonguldak Asma Mahallesi’nde kömür çıkarmak için patlattığı dinamitler nedeniyle evlerinin hasar gördüğünü belirten mahalle sakinleri, duruma tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, evlerindeki zararı göstermek için çağırdıkları basın mensuplarıyla maden sahasında buluştu. Bu sırada gelen maden şirketi çalışanları, mahalleliye sahadan çıkmalarını söyleyerek polise haber verdi. Buna tepki gösteren mahalleli ile işçiler arasında tartışma başladı. Mahalleli, bu sırada gelen polis ekipleriyle de tartıştı.

Kavgaya dönen olayda yaklaşık 10 mahalleli, işçilerden 1’ini tekme tokat dövdü. 4-5 kişilik grup yere düşen işçiyi tekmeledi. Bu sırada polis grubu engellemeye çalıştı. Diğer 2 işçi de yerdeki arkadaşlarını kurtarmak isterken tekme ve yumruk darbeleriyle yere düştü. Polis, gruba biber gazıyla müdahale etti, yüzlerine biber gazı sıktı. Biber gazından etkilenen mahalle sakinlerinden bazılar yere düştü, Mücevher Erdoğan adlı kadın baygınlık geçirdi. Kadın, çağrılan ambulansla Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Aldıkları darbelerle yaralanan 3 işçi de polis aracıyla hastaneye kaldırıldı. Polis, olaya karışan 6 kişiyi gözaltına aldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

MADEN ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

Maden işçileri ile mahalleli arasında yaşanan kavga sonrası Özdil Kömür İşletmeleri sahibi Serkan Özdil, kömür ocağı önünde açıklama yaptı. Özdil, galeri çalışmalarında yasa dışı hiçbir işlem yapmadıklarını söyledi. Tüm çalışmalarının gerekli makamlardan alınan izinle gerçekleştirdiklerini ifade eden Özdil, şöyle konuştu:

“Biz devletten izinsiz çivi dahi çakmıyoruz. Burası bir hukuk devleti. Devletin verdiği izinler dışında hiçbir şey yapmıyoruz. Bugün işçilerimiz yaralandı. Avukatımız şikayette bulundu. Güvenlik kameralarını savcılığa sunacağız.” (DHA)