Bayrak tutmadı diye dövülen genç: Fransız değil Yozgatlıyım

Ankara'da 'demokrasi nöbeti'nde bayrak tutmadı diye saldırıya uğrayan kişinin Fransız değil Yozgatlı olduğu ortaya çıktı.  Darp edilen Mustafa Turan Çalışkan, "Aklıma Ali İsmail geldi" dedi.

DUVAR – Geçtiğimiz günlerde Ankara’da üç kişi tarafından ‘Türk bayrağını tutmadığı’ gerekçesiyle darp edilen 29 yaşındaki Mustafa Turan Çalışkan, olayın hiçbir siyasi yönünün bulunmadığını söyledi. Ateş almak için yaklaştığı kişilerle arasında bayrağa yönelik diyalog olmadan saldırıya uğradığını ifade eden Çalışkan, “Yüzüme darbe aldıktan sonra ne olduğunu anlayamadım, yaşananları da hatırlamakta zorlanıyorum” dedi.

‘SOKAĞA ÇIKMAK İSTEMİYORUM’

Birgün’den Doğu Eroğlu’nun haberine göre, bilincini kısmen yitirdiği için darp edildiği sırada konuşmakta güçlük çeken ve yabancı olduğu sanılan Çalışkan, olayın failleri hakkında şikâyette bulundu. Sosyal medyada yayılan videodan sonra sokağa bile çıkmak istemediğini söyleyen Çalışkan, “Olayın siyasi bir yönü yok. Sokağa çıkmak istemiyorum, herkesin bana baktığını hissediyorum” dedi. Çalışkan, bayrak tutmadığı bahane edilerek uğradığı saldırıdan ötürü yaşadığı dehşetiyse gizleyemiyor. İlk muayeneye göre, darptan ötürü gözünün altında yaralar oluşan Çalışkan’ın gözünde ciddi bir hasar yok.

‘AKLIMA ALİ İSMAİL GELDİ’

Olay 30 Temmuz Cumartesi’yi 31 Temmuz Pazar’a bağlayan gece, saat 02.00 sularında gerçekleşti. Evine dönmekte olan Çalışkan, Ankara’da Emek semtinde metro çıkışı yakınlarında park halindeki bir arabanın içinde oturan kişilerden sigarasını yakmak için ateş istedi. Çalışkan ilk yumruğu sigarasını yakmak üzere arabanın açık ön camına doğru eğildiği sırada aldı. Çalışkan yüzüne aldığı sert darbenin etkisiyle bu andan sonrasını net hatırlayamadığını aktardı: “ Gözüme gelen yumrukla yere yığıldım. Yumruk atanın elinde yüzük olduğu için daha fazla zarar gördüm. Aramızda ateş istemem dışında hiçbir diyalog geçmedi. Sonra beni videoya çekmişler; videoda konuşulanları hatırlamıyorum. ‘Galiba cinayete kurban gideceğim’ diye düşündüğümü anımsıyorum. Aklıma Ali İsmail Korkmaz geldi.” Sosyal medyada yer alan görüntülerde, Çalışkan’ın darp eden kişilerin, “Türk bayrağını verdik sen kabul etmedin. Türk bayrağını tutmazsan yumruk da yersin. Adam olacaksın. Bunu sana veriyorsak tutmak zorundasın” gibi ifadeler sarf ettiği duyuluyor.

KONUŞAMADIĞI İÇİN FRANSIZ SANDILAR

Darp olayının faillerinden birinin paylaşımı sonrasında sosyal medyada yaygınlaşan videoda, Çalışkan’ın Fransız zannedildiği görülüyor ve saldırganlar Çalışkan’a Türk bayrağı tutması gerektiği öğütlüyor. Aralarındaki tek diyaloğun Türkçe yaşandığını ve ateş sormaktan ibaret olduğunu, Fransız olduğuna ilişkin kanının nasıl oluştuğunu anlamadığını ifade eden Çalışkan, büyük ihtimalle aldığı darbenin etkisiyle bilincini yitirdiği için konuşamadığını, bu yüzden de yabancı sanılmış olabileceğini söylüyor.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Uğradığı saldırının sosyal medyada ‘viral’ olması, Çalışkan’ın yaşamını bir anda zorlaştırmış. Çalışkan, “Olay sosyal medyada böyle büyümemiş olsaydı belki de hayatıma hiçbir şey olmamış gibi devam edecektim. Ertesi gün videoyu görür görmez arkadaşlarım beni önce hastaneye götürdü ve darp raporu aldım, sonra da karakolda ifade verip şahıslardan şikâyetçi oldum” diye konuştu. Konuşmakta hala güçlük çeken Çalışkan, “Videoyu izlemek bile istemiyorum… Poliste de bana videoyu izletmek istediler. İzlemek istemedim, kızdım. Sokağa çıkmak istemiyorum, herkesin bana baktığını hissediyorum. Uğradığı saldırının ertesi günü önce hastaneye giden sonra da polise başvuru yapan Çalışkan, saldırganların eşkâlleri ve isimlerinin belirlendiğini aktarıyor.

VALİ: GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Bugün (2 Ağustos 2016) yazılı açıklama yapan Ankara Valiliği ise “Sosyal medyada ve bazı basın-yayın organlarında ‘Bayrak Tutmadı diye Fransız Turisti Darp Ettiler’ şeklinde bazı haberler yer almıştır. Yapılan incelemeler sonunda bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmıştır” dedi.

Açıklamanın devamında, “Kırım Caddesinde, 31.07.2016 tarihinde, saat 02.00 sıralarında, meydana gelen bu olayın sıradan bir kavgadan ibaret olduğu tespit edilmiştir. Saldırıya uğrayan şahıs, diğer basın-yayın organlarındaki açıklamalarında kendisinin Fransız olmadığını, Yozgatlı olup Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinde okuduğunu ve olayın siyasi yönü bulunmadığını açıkça beyan etmiştir. Saldırıya uğrayan şahsın 01.08.2016 tarihindeki şikâyeti üzerine şüpheliler hakkında, adli mercilerce gerekli tahkikat başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER