İranlı turistler Van'a plaj yapılmasını istiyor

İranlı Tur Operatörü Vahid Rostami: Van, bize çok yakın. Kente gelenler çok güzel suyu olan Van Gölü'ne sadece bakmakla yetiniyorlar. İranlılar olarak Van Gölü kıyısına plaj yapılmasını istiyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İranlı turistler Van Gölü'nde serinlemek için tesis bulunmamasından şikayetçi. Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir turistlere bu imkanı sunamamanın Van için büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Geçen yıl yaklaşık 50 bin, bu yıl ise sadece Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 20 bin İranlı Van'ı ziyaret etti. Sınıra 80 kilometre uzaklıkta bulunduğu için özellikle resmi ve dini bayramların büyük bölümünü Van'a gelerek geçiren İranlılar, tesislerin yetersizliğinden yakınıyor. Yaz aylarında Van Gölü'ne girerek serinlemek istediklerini belirten İranlılar, ancak göl kıyısında kendilerine hitap edecek plaj ve uygun tesis bulunmadığını bu nedenle kentten erken ayrılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Kenti dolaşmak ve alış veriş yapmakla yetindiklerini anlatan İranlılar, göle girmek imkanı olsa kentte daha uzun süre kalabileceklerini belirtiyor.

VAN EKONOMISINE BUYUK KATKI SUNAN IRANLILAR, VAN GOLU'NE GIREMEMEKTEN YAKINIYOR. IRANLILAR, SERINLEMEK ICIN GOLE GIRMEK ISTEDIKLERINI ANCAK HALK PLAJI VE UYGUN TESIS OLMADIGI ICIN KONAKLADIKLARI OTELDE KALMAK VEYA ALIS-VERIS YAPMAKLA YETINDIKLERINI SOYLEDI. (FOTO: MURAT CAGLAR/VAN-DHA)

'ÇOK GÜZEL DENİZİ VAR'

Yaklaşık 5 yıldır Van'a turist getirdiğini belirten İranlı Tur Operatörü Vahid Rostami, İran'dan Van'a gelen turistlerin ekonomik standartlarının yüksek olduğunu ancak tesis sıkıntısı yaşadıklarını belirtti. Rostami, şunları söyledi:

"Van, bize çok yakın. İnanılmaz bir havası ve çok güzel denizi var. Kente gelenler otelleri, alışveriş merkezlerini beğeniyor. Ancak çok güzel bir suyu olan Van Gölü'ne sadece bakmakla yetiniyorlar. Serinlemek isteyen, ya da uzun süreli göl kıyısında kalmak isteyenler için böyle bir imkan yok. İranlılar olarak Van Gölü kıyısına plaj yapılmasını istiyoruz. Bu arada, sınır kapıları için de yeni düzenlemeler yapılmalı. Bir çok İranlı saatlerce sınır kapısında beklediği için gelmekten vazgeçiyor."

VAN EKONOMISINE BUYUK KATKI SUNAN IRANLILAR, VAN GOLU'NE GIREMEMEKTEN YAKINIYOR. IRANLILAR, SERINLEMEK ICIN GOLE GIRMEK ISTEDIKLERINI ANCAK HALK PLAJI VE UYGUN TESIS OLMADIGI ICIN BU ISTEKLERINI YERINE GETIREMEDIKLERINI SOYLUYOR.(FOTO: MURAT CAGLAR/VAN-DHA)

450 KİLOMETRELİK SAHİL

Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir de gölde plaj olmamasını 'büyük bir eksiklik' diye niteleyerek şunları söyledi:

"Buraya gelenler istedikleri gibi alışveriş yapmak istiyorlar. Bir diğer istekleri ise eğlenebilecekleri veya dinlenebilecekleri mekanlar. Maalesef, eğlence ve dinlenme için yeterli imkan sunamıyoruz. 450 kilometre sahili olan Van Gölü çevresinde tek bir halk plajı bile yok. Bu sadece İranlılar için de değil. Çevre illerden gelen insanlarımıza da bu imkanı sunamıyoruz. Bunu defalarca yetkililere bildirdik. Van ekonomisine büyük katkı sunan turistler için ve kendi insanımız için göl çevresinde herkesin rahat bir şekilde suya girmesini sağlayacak uygun mekanlar ve halk plajları bir an önce yapılmalı. Bunu olması halinde yaz aylarında Van'ı ziyaret eden turistler daha uzun süreli kalacaktır." (VAN/DHA)