Rektörlük: Bese Hozat’tan talimat aldılar

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü’nün, “Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenleri Bese Hozat’tan talimat almakla suçladığı ortaya çıktı.

DUVAR – Mersin Üniversitesi’nde akademisyenlerin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini yayımlanmasının ardından rektörlük, imzacı akademisyenler hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na “terör örgütü propagandası yaptıkları”, “Türk milletini alenen tahkir ettikleri” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

8 AKADEMİSYEN İŞTEN ÇIKARILDI

Cumhuriyet gazetesinden Abiden Yuğmur’un haberine göre üniversite suç duyurusu dilekçesinde akademisyenleri KCK Eşbaşkanı Bese Hozat’tan talimat almakla suçlamış.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü (MEÜ), 11 Ocak 2016’da yayımlanan “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan 20 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatmış, yardımcı doçent ve uzman kadrosuyla görev yapan 8 akademisyeni de çeşitli gerekçelerle işten çıkarmıştı. Suç duyurusu dilekçesinde Hozat’ın, “Bu kadar şiddetli katliam ve soykırım karşısında yapılacak olan şey mücadeleyi her yere yaymaktır” sözlerine gönderme yapıldı.