ODTÜ'lü mezuniyet töreninde yine eleştirdi

ODTÜ’nün Devrim Stadyumu’nda düzenlenen 60. yıl mezuniyet töreninde öğrencilerin hazırladığı pankartlar dikkat çekti.

DUVAR – Bu yıl 3100 mezun veren yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ODTÜ mezuniyet töreni akademisyenlerin ve mezunların yürüyüşüyle başladı. Törende öğrencilerin taşıdığı pankartların içeriğini çoğunlukla bombalı saldırılar, Erdoğan’ın konuşmaları ve diploma tartışmalarının ardından yaşanan gelişmeler oluşturdu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre öğrenciler tepkilerini, “Diplomasız fahri doktor olunan ülkeye Türkiye denir”, “Eksiğim değil senden bir diploma fazlam var”, “Diploması olmayan Cumhurbaşkanı yarımdır, eksiktir”, “Abi diplomasız da Cumhurbaşkanı olunuyormuş, boşuna okumuşuz”, “Aman boşuna uğraşmışız diplomasız da oluyormuş” diyerek gösterdi.

odtu

‘ZOR OLAN ODTÜ’DEN MEZUN OLMAK DEĞİL’

ODTÜ öğrencileri Erdoğan’ın “Anneliği reddeden kadın yarımdır, eksiktir” sözleriyle başlayan “yarım kadın” tartışmalarına da “Diplomamız da tam kadınlığımız da” dedi.

Mezuniyet törenininde bir diğer dikkat çeken nokta ise Türkiye’de yaşanan canlı bomba saldırıları oldu. Ellerinde siyah balonlarla yürüyen ODTÜ’lüler “Ülkenin güvenliğine kayyum atansın”, “Zor olan ODTÜ’den mezun olmak değil, Türkiye’de hayatta kalabilmek; İstikrarlı ölüyoruz” pankartlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Haber görseli

AKKUŞ VE SEVER UNUTULMADI

Ankara’daki canlı bomba saldırılarında hayatını kaybeden ODTÜ’lü Ozancan Akkuş ve Barış Sever’i unutmayan öğrenciler, taşıdığı pankartların yanında “Burada” diyerek arkadaşlarını andı. Erdoğan’ın “Gazze’ye yardım götürmek için dönemin başbakanından izin mi aldınız?” ifadelerine de değinen ODTÜ’lüler “Mezun olurken dönemin başbakanına mı soracağız” pankartı taşıdı.

Bu yıl 3100 mezun veren yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ODTÜ mezuniyeti, akademisyenlerin ve mezunların yürüyüşüyle başladı, Rektör Ahmet Acar’ın konuşmasıyla devam etti. Rektör Acar yaptığı konuşmaya “İnsanlık dışı terör saldırısıyla hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi. Acar, yaşanan saldırılarda hayatını kaybeden ODTÜ öğrencisi Ozancan ve Barış’ı unutmayan öğrencilerine teşekkür etti.