Doğubayazıt'taki Lice yürüyüşünde gerginlik

Doğubayazıt'taki Lice yürüyüşüne engel olmak isteyin polislerle HDP Ağrı milletvekili Dirayet Taşdemir arasında tartışma çıktı.

DUVAR – Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde Lice’de devam eden operasyonları ve orman yangınlarını protesto etmek için yürüyüşe geçen HDP ile DBP’lilere polis izin vermedi. HDP Ağrı milletvekili Dirayet Taşdemir ile emniyet amiri arasında tartışma çıktı.

Bugün öğlen saatlerinde HDP ilçe binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, ‘Lice’ye ses ver’ pankartı taşıyarak Belediye Meydanı’na doğru yürümek istedi.
HDP ilçe binası önünde önlem alan polis, HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ile Berdan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu grubun yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine Milletvekili Dirayet Taşdemir ile emniyet amiri arasında tartışma yaşandı.
Taşdemir, “Kitleyle, Belediye Meydanı’na yürüyeceğiz” deyince bölgeye çevik kuvvet ekipleri gönderildi. Görüşmeler sonucu izin çıkmayınca grup, belediye meydanına yürüdü. Burada bir açıklama yapan Milletvekili Taşdemir şunları söyledi:

“Aslında bugün yapılmak istenen şey Lice ve Kürt halkından intikam almaktır. Kürtler’e sundukları tek şey; ‘Boyun eğin, itaat edin, dilinizden, kimliğinizden vazgeçin’ diyorlar. Kürtler’in bedel ödeyerek yıllardır kazandıklarına aslında el konulmak isteniyor. Bugünkü savaşın anlamı diyorlar ki; ‘Ya bize itaat edeceksiniz ya da kimliğinizden vazgeçeceksiniz.’ Lice’de Şeyh Sait’in attığı tohumlar var, bu tohumlar bitmez. Her gün iftar sofralarında bize, partimize sürekli hakaretlerde bulunuyorlar bizi kötülemeye çalışıyorlar.”

Açıklamanın ardından grup dağıldı. (DHA/Ağrı)