'Turistleri bombayla korkutup otele kapatıyorlar' iddiası

Antlyalı esnafların Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya sunduğu raporda, kokartsız rehberlerin turistleri 'Sakın otelden çıkmayın her an bomba patlayabilir' diyerek korkuttuğu iddia edildi.

DUVAR –  Turizmde yaşanan krizi aşmak için çare arayan Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB), Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya bir rapor sundu.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre raporda özellikle küçük ve orta ölçekli esnafın beklentilerine yer verilirken, Alanya ve Serik esnafının kokartsız olarak çalışan rehberlere yönelik şikâyetler yer aldı. Raporda kokartsız rehberlerin Alanya ve Serik’te tatil yapan yabancıların otelden çıkmaması ve otel kazancının artırılması için sürekli uyarıda bulunduğu iddia edildi. Rapora göre bu tesislerde çalışan rehberler  turistleri sürekli “Türkiye’de güvenlik sorunu var. Otelden çıkmayın. Her an yanınızda bomba patlayabilir. Alışverişlinizi otel içindeki mağazalardan yapın” diyerek korkutuyor.

ŞİKAYET ETTİLER

Bu uyarılar nedeniyle tatile gelen hiçbir turistin çarşıya inmediği öne sürülürken, iddiaların resmi yazı ile kamu kurumlarına ulaştırıldığı, şikâyet üzerine harekete geçen AESOB’un da Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile temasa geçtiği bilgisi de raporda yer alıyor.

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Elimizde esnafımızın resmi yazısı var. Kokartsız rehberler turist otelden çıkmasın diye, ‘Sokağa çıkmayın bomba patlayabilir’ diyormuş. Böyle bir şeyi duyan hangi turist ilçe merkezine inip alışveriş yapar? Bu nasıl bir anlayış?” diye konuştu.

Resmi yazı ile ellerine ulaşan şikâyetleri Bakan Nabi Avcı’ya sunulan rapora eklediklerini belirten Dere, “İl Kültür Müdürümüz İbrahim Acar’a da bu konuyu ilettik ve yardım talep ettik. Eğer bu ilçelere gelen turistin yüzde 1’i ilçe merkezine inse durum bu kadar vahim hale gelmezdi. Esnaf en azından elektrik, su faturasını öderdi. Ama biz yine de umutluyuz. İnşallah yetkili kurumlar sorunlarımızı tek tek çözecek” dedi.

Haberin tamamı