Tatil cennetinde yangın: Olimpos tahliye ediliyor

Antalya'nın Kumluca ilçesinde iki gündür devam eden orman yangınının ardından bu kez alevler tatil merkezi Adrasan’ı sardı. Olimps'taki otel ve pansiyonlar tedbir amacıyla boşaltılıyor

DUVAR – Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde tatil merkezi Adrasan’da orman yangını başladı. Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaklaşık iki gündür devam eden orman yangınının ardından bu kez alevler tatil merkezi Adrasan’dan yükselmeye başladı.
Ekipler yangına havadan ve karadan müdahale ediyor. Tedbir amacıyla Olimpos boşaltılıyor. Yerleşim yerleri ile otel, motel ve tatil köylerinin tamamını boşaltmaya başladıklarını belirten Kumluca Kaymakamı Kara, “Yangın çok hızlı ilerliyor. Rüzgarın hangi yöne alevleri sıçratacağını bilemiyoruz. Bu nedenle Olimpos bölgesini tahliye ediyoruz. Vatandaşlarımız bize yardımcı olursa çok seviniriz” diye konuştu.Kumluca Belediye Başkanı da yangının yerleşim yerlerini tehdit ettiğini söyledi.

ANTALYA'NIN KUMLUCA ILCESI'NDE TATIL MERKEZI ADRASAN'DA ORMAN YANGINI BASLADI. YANGINA HAVADAN VE KARADAN MUDAHALE EDILIYOR. (FOTO:RAMAZAN SARIKAYALI/KUMLUCA-DHA)

Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde tatil merkezi Adrasan’da bugün saat 11.00 sıralarında orman yangını çıktı. Kumluca İlçesi Adrasan Mahallesi Seylemit Mevkii’nde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Yangına 30 arazöz, 7 yangın söndürme helikopteri ve 3 yangın söndürme uçağıyla müdahale ediliyor. Çevre illerden de takviye istendi. Orman işçileri ve köylülerin de destek verdiği söndürme çalışmaları güçlükle yürütülürken, Yazır ve Belet mahallelerini tehdit eden yangın, Olimpos Antik Kenti’ne doğru ilerlemeye başladı. Yangında ilk etapta 3 ev zarar gördü. Evlerden birinin yerleşik yaşayan bir yabancıya ait olduğu belirtildi.

OLİMPOS BOŞALTILIYOR

Kumluca Kaymakamı Polat Kara, yangının sıçrama ihtimaline karşı tedbir amaçlı Olimpos’u tahliye etmeye başladıklarını söyledi. Yerleşim yerleri ile otel, motel ve tatil köylerinin tamamını boşaltmaya başladıklarını belirten Kaymakam Kara, “Yangın çok hızlı ilerliyor. Rüzgarın hangi yöne alevleri sıçratacağını bilemiyoruz. Bu nedenle Olimpos bölgesini tahliye ediyoruz. Vatandaşlarımız bize yardımcı olursa çok seviniriz” diye konuştu.

YERLEŞİM YERLERİ TEHDİT ALTINDA

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, rüzgarın etkisiyle yangının yerleşim yerlerini tehdit ettiğini söyledi. Sıçrama olasılığına karşı önlem amaçlı Olimpos’u tahliye etme kararı alındığını kaydeden Başkan Çetinkaya, İlçe Jandarma Komutanlığı ve belediye ekiplerinin halkı megafonlarla bu konuda uyardığını kaydetti. Yerleşim yerlerinin yanı sıra otel, motel ve tatil köylerinin tamamını boşaltmaya başladıklarını anlatan Başkan Çetinkaya, “Yangın çok hızlı ilerliyor. Rüzgar çok çabuk yön değiştiriyor. Çok kuru bir hava var. Bu nedenle Olimpos bölgesini tahliye ediyoruz” dedi.

ANTALYA'NIN KUMLUCA ILCESI'NDE TATIL MERKEZI ADRASAN'DA BASLAYAN ORMAN YANGINI RUZGARIN ETKISIYLE OLIMPOS BOLGESINE DOGRU ILERLEMESI UZERINE BOLGE TAHLIYE EDILMEYE BASLANDI. OLIMPOS BOLGESINDE TATIL YAPANLAR ESYALARINI TOPLAYARAK BOLGEDEN UZAKLASMAYA BASLADI.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/KUMLUCA-DHA)
Yangının çıkış nedeni hakkında henüz bilgi sahibi olmadıklarını anlatan Başkan Çetinkaya, “Yangın şu ya da bu nedenle çıktı demek doğru değil. Her ihtimali değerlendirmek ve somut veriler üzerinden hareket etmek doğru olacak” diye konuştu. Başkan Çetinkaya, orman içindeki bazı evlerin de yangın nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.

‘SABOTAJ OLABİLİR’

Çetinkaya, aynı bölgede ikinci kez yangın çıkmasının düşündürücü olduğunu, bütün ihtimallerin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Bölgedeki insanların duyarsız olmadığını belirten Başkan Çetinkaya, derin bir araştırma yapılmadan hükme varmanın yanlış olacağını, ancak sabotaj ihtimalinin de dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Kumluca açısından çok kıymetli alanlarda yangın çıkmasının dikkati çektiğini vurgulayan Çetinkaya, yangınların çıktığı alanların da zor müdahale edilen yerler olduğunu dile getirdi.

ANTALYA'NIN KUMLUCA ILCESI'NDE TATIL MERKEZI ADRASAN'DA BASLAYAN ORMAN YANGINI RUZGARIN ETKISIYLE OLIMPOS BOLGESINE DOGRU ILERLEMESI UZERINE BOLGE TAHLIYE EDILMEYE BASLANDI. YANGINA HAVADAN VE KARADAN MUDAHALE DEVAM EDIYOR.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/KUMLUCA-DHA)
2 YIL ÖNCE DE YANDI

Kumluca’da 2 yıl önce de büyük bir yangın meydana geldi. Adrasan İnceboyun mevkiinde 28 Haziran 2014 tarihinde çıkan orman yangınında, 125 hektar kızılçam ormanı zarar gördü. Havadan ve karadan tüm söndürme çabalarına karşın 18 saat devam eden yangın, artık yanacak ağaç kalmayınca söndü. Bölgedeki 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran yandı. Yangının ardından Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgede ağaçlandırma çalışmalarına başladı.

ANTALYA'NIN KUMLUCA ILCESI'NDE TATIL MERKEZI ADRASAN'DA BASLAYAN ORMAN YANGINI RUZGARIN ETKISIYLE OLIMPOS BOLGESINE DOGRU ILERLEMESI UZERINE BOLGE TAHLIYE EDILMEYE BASLANDI. YANGINA HAVADAN VE KARADAN MUDAHALE DEVAM EDIYOR.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/KUMLUCA-DHA)

Bu arada, yangına ekiplerin müdahalesi ve zarar gören alanların helikopterden çekilen görüntüsü basın mensuplarıyla paylaşıldı. Keşif helikopterindeki Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’in, ekipleri sevk ve idare ettiğinin yansıdığı görüntülerde, yanan alanlardan yükselen dumanlar dikkati çekiyor. Helikopterlerin ve yangın söndürme uçaklarının su bırakmasının yer aldığı görüntülerde, yoğun duman nedeniyle helikopterlerin alevlere müdahalede güçlük çektikleri görülüyor. Ayrıca, bazı seraların yandığı, alevlerin birçok seranın ise yakınlarına kadar ilerlediği görüntülerde yer alıyor. (DHA/Antalya)