Alparslan Çelik'e yeniden 'Rus pilot' soruşturması

Alparslan Çelik hakkında düşürülen Rus uçağının pilotunu öldürdüğü iddiasıyla yürütülen ancak takipsizlik kararı verilerek kapatılan soruşturma yeniden açıldı.

DUVAR – Türkiye’nin Suriye sınırında düşürdüğü Rus uçağının pilotunu öldürdüğü ileri sürülen Alparslan Çelik hakkındaki kapatılmış olan soruşturma yeniden açıldı. Moskova’nın soruşturmayı yakından takip ettiği belirtiliyor.
Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre İzmir’deki savcılık daha önce Rus Pilot Yarbay Oleg Peshkov’un ölümünden sorumlu tutulan Alparslan Çelik ile ilgili takipsizlik kararı vermişken, bu kez yeni delilleri gerekçe göstererek takipsizlik kararını kaldırdı.

SAVUNMASI YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca verilen kararda şöyle denildi:
“Soruşturma aşamasından sonra başsavcılığımıza ulaşan Rus açık mahalli basın kuruluşlarının ve olay tarihli açık istihbarat kaynaklarının, görsel ve yazılı basının incelenmesi sonucunda olayda hayatını kaybeden bir pilot daha olduğu ve anılan pilotları almaya gelen bir Rus kurtarma helikopterine de ateş açıldığının öğrenilmesi ve bu helikopterin de düştüğünün tespit edilmesi karşısında her ne kadar şüpheli Alparslan Çelik’in olayı yatıştırmak istediğini, fakat emrini dinlemediklerini belirtmiş ise de Rus pilotların yere inişlerinden bir süre sonra olay yerine varmaya çalışan kurtarma helikopterine ateş açılması ve istikrarlı şekilde bu atışların sürdürülmesi nedeniyle anılan kovuşturmaya yer olmadığına dair karara kaynak olan savunmanın yeniden soruşturulması gerektiği, iki pilotun yere süzülüşünden bir süre sonra gelen kurtarma helikopterine ateş açılmasındaki ısrar, adı geçen şüpheli Alparslan Çelik’in savunmasının yeniden değerlendirilmesi zaruretini doğurdu.”

RUSYA YAKINDAN İZLİYOR

İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararını kaldırmasını değerlendiren bir Rus diplomat, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Son gelişmede bizim herhangi bir katkımız olmadı. Bir talepte bulunulmadı. Zaten basına yansıyan haberde pilotun adı yanlış yazılmış. Pilotumuzun adı Peshkov. Bu hafta Dışişleri Sözcüsü bu konuda bir açıklama yapacak.”

AVUKATI: BU KARARI BEKLEMİYORDUK

Alparslan Çelik’in avukatı Murat Üstündağ ise savcılığın böyle bir karar vermesini beklemediklerini söyledi. Üstündağ, şöyle dedi: “Rus pilot olayıyla ilgili sayın savcıya ifade verdiğimizde düşen helikopterle ilgili hiçbir soru sorulmadı. Sadece uçaktan atlayan Rus pilotla ilgili soru soruldu. Ancak helikopter konusu yoktu. Onun da müvekkilimle bağlantılı olacağını hiç sanmıyorum. Müvekkilimin içi çok rahat, bizim de içimiz çok rahat. Biz bu dosyaya kapanmış gözüyle bakıyorduk ve yeni gelişmelerle ilgili hiçbir bilgimiz yoktu. Daha önceki soruşturmayı Berkant Karakaya yürütmüştü. Savcının değişeceğini sanmıyoruz. Basındaki haberlerde İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato’nun yürüteceği yer alıyor, kendisi başsavcıvekili olduğu için her dosyayla ilgilenebilir.”

Haberin tamamı