Antik mezarların üzerine duvar ördüler

Bodrum'da bir evin temel kazısı sırasında 2 bin 100 yıllık tarihi geçmişe sahip üç mezar tahrip edilerek üzerine duvar örüldü.

DUVAR – Arkeolog ve tarihçilerin tepkisine neden olan olay Yeniköy Mahallesi Karakaya Sokak’ta gerçekleşti.

Semtte bir market işleten A.K., ailesinden miras kalan eski evini, yerine yenisini yaptırmak için bir süre önce yıktırdı. Hafriyatın kaldırılmasının ardından yeni yapılacak ev için geçen 15 Haziran’da kepçeyle temel kazısına başlandı. Kazı çalışmaları sırasında 2 bin 100 yıllık tarihi geçmişe sahip üç mezar tahrip edildi. Bununla da kalınmayıp, üzerlerine duvar örülen Roma Dönemi’ne ait mezarlardan PVC atık su borusu geçirilmesi tepkilere neden oldu. İnşaattaki çalışmalar durdurulurken, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi yetkilileri konuyla ilgili soruşturma başlattı.

‘HİÇBİR GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMAMIŞ’

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden emekli müdür yardımcısı Aykut Özet, “Roma Dönemi’ne ait mezarların bulunduğu yerde herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı gibi mezarlar tahribata uğramış. Binlerce yıllık antik mezarlar tabii ki böyle korunmamalı. Mezarların korunması gereken yerde üzerine bir de duvar örülmüş. Bu manzarada görünen en iyi şey inşaatın bir süreliğine durdurulmuş olması” dedi.BODRUM3

BULUNAN ESERLER KORUNMUYOR’

Bodrum Kent Konseyi Kültür Mirası Grubu Başkanı tarihçi ve arkeolog Ayşe Temiz ise şöyle konuştu:

bodrum antik

“Bodrum’da son yıllarda milyon dolarlık inşaatların başladığı arazilerde ortaya çıkan eserler ne yazık ki korunması gerektiği gibi korunmuyor. Bu örnek de onlardan biri. Müze bu konuda çok daha duyarlı ve dikkatli olmalı. İnşaatı durdurmak belki bir çözüm ama ortaya çıkan mezarları da koruma altına almak o kadar önemli. Antik Myndos Kapısı’na yakın bölgede bulunan bu mezarlardan, kazıya devam edilecek olursa daha fazlasının çıkacağını ümit ediyorum.”(DHA)