Çilem Doğan'ın tahliyesine itiraz

Şiddet gördüğü kocasını öldürdüğü gerekçesiyle 15 yıl ceza alan ve önceki gün kefaletle serbest kalan Çilem Doğan'ın tahliyesine itiraz geldi.

DUVAR – Çilem Doğan’ın kendisini dövdüğü ve fuhuşa zorladığı iddiasıyla öldürdüğü eşi Hasan Karabulut’un ailesi, mahkemeye başvurarak tahliyeye itiraz etti.

Çilem Doğan, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’u kendisini fuhuşa sürüklemek istediği gerekçesiyle 8 Temmuz 2015’te tabancayla vurarak öldürdü. Tutuklanan Çilem Doğan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tahrik ve iyi hal indirimi ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çilem Doğan’ın avukatı 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne müvekkilinin uygun görülecek adli kontrol tedbirleriyle tahliye edilmesi için talepte bulundu. Mahkeme heyeti ise talebi kabul ederek Çilem Doğan’ı 20 Haziran akşamı 50 bin lira nakdi kefaletle tahliye etti.

5 SAYFALIK DİLEKÇE

Öldürülen Hasan Karabulut’un aile avukatları, bugün Çilem Doğan’ın tahliyesine itiraz etmek için 5 sayfalık bir itiraz dilekçesini üst mahkeme olan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Dilekçede Çilem Doğan’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını, az ceza almak için yapılan bir savunma olduğunu öne süren avukatlar, çiftin çocuklarının velayetinin de anneden alındığını belirtti.

Karar duruşmasında Çilem Doğan’ın tutukluluk halinin devamına karar veren üye hakimin karardan 12 gün sonra fikir değiştirerek ve herhangi bir gerekçe göstermeyerek tahliye yönünde oy kullanmasını anlayamadıklarını söyleyen avukatlar, gerekçelerinde şu görüşlere yer verdi:

“Çilem Karabulut’un fiillerinin tutuklanma nedeni var sayılan katalog suçlardan olması. Sanık hakkında verilen tahliye kararının toplumda alternatif yargılamaları ve bunun sonucunda kişilerin cezalandırılmasını teşvik etmekte olup bu hususun toplum huzuru ve devletin egemenliği açısından tehlike arz etmesi. Sanığın beyanları haksız tahrik hükümlerinden faydalanmak için verilmiş olan gerçeğe aykırı beyanlar olması. Dosya kapsamında gerek sanığın, gerekse de diğer kişilerin beyanlarından anlaşılacağı üzere sanığın kaçma şüphesinin bulunması, tutuklanma nedeni olup bu sebeplerle 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararına itiraz etme zorunluluğu doğmuştur.”

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin önümüzdeki günlerde taleple ilgili karar vermesi bekleniyor.